İçeriğe atla

"Mustafa Suphi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yanlış isim düzeltildi
k (Khutuck Bot tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Evrifaessa tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
k (Yanlış isim düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği iOS uygulaması değişikliği
1914 yılının başlarında kendisini komünist düşünceyle tanıştıracak olan süreç, bir grup arkadaşı ile birlikte bir tekne ile Rusya’ya kaçmalarıyla başlar. Önce siyasi mülteci olan Mustafa Suphi, Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile birlikte Osmanlı tebaasından olduğu için sürgüne gönderilir. Sürgün yıllarında Türk kökenli çeşitli devrimcilerle ve Bolşevikler’le tanışır. Doğu cephesinde esir düşerek Rusya içlerine sürgüne gönderilen Anadolulu askerler arasında çalışma yürütür. Suphi'nin [[Bolşevik]] düşüncelerle tanışıp devrimci bir çalışma yürütmeye başlaması 1914-15 yıllarına denk düşer.
 
[[Ekim Devrimi]]'nden sonra [[Moskova]]'ya gider. Halk Komiseri [[Josef Stalin]]'in yardımcılarından [[MirMirsaid Seyyit Sultan GaliyevSultangaliyev]]'in sekreterliğini üstlenir. Bu dönemde daha çok [[Kırım Halk Cumhuriyeti|Kırım]] ve [[Odessa]]’daki, Rusya kökenli ya da savaş esiri Türkler arasında çalışma yürütür. [[Kızılordu]] içinde örgütlenen Türk savaş esirlerinden bir birlik ile [[Rus İç Savaşı]]na katılır.
 
[[Dosya:Communist Party of Turkey founder Mustafa Suphi (right) and general secretary Ethem Nejat (middle).jpg|300px|thumbnail|[[Türkiye Komünist Partisi (1920)|Türkiye Komünist Partisi]] kurucuları: Mustafa Suphi (sağda) , genel sekreter [[Ethem Nejat]] (ortada) , İsmail Hakkı (solda)]]
59

değişiklik