İçeriğe atla

"Aaron Stanford" sayfasının sürümleri arasındaki fark

linkler
(linkler)
{{Çalışma}}
'''Aaron Stanford''' (d. 27 Aralık 1976) [[Amerikalılar|Amerikan]] aktör. En çok ''[[X2 (film)|X2]]'' ve ''[[X-Men: TheSon Last StandDireniş]]''deki filmlerindeki Pyro ve The''[[Tepenin Hills Have EyesGözleri]]'ın' filminin 2006 versiyonundaki Doug rolleriyle tanınır. 2010'dan 2013'e kadar ''[[Nikita (dizi)|Nikita]]'da' dizisinde Birkhoff olarak rol aldı. [[12 Maymun|Aynı adlı 1995 yapımı filmden]] uyarlanan ''[[12 MaymunMonkeys (dizi)|12 Monkeys]]'' televizyon dizisinde James Cole olarak rol aldı.
 
== İlk yılları ==
Stanford, [[Westford, Massachusetts]]'te, bir İngiliz profesörü olan Judith (née Dupras) ve yayıncılıkta çalışan Don Stanford'un oğlu olarak doğdu. Kardeşi David bir müzisyen. Stanford, lise için Westford Akademisi'ne katıldı ve ilk oyunculuk öğretmeniyle orada tanıştı. Başlangıçta SUNY Purchase'e katıldı ancak Rutgers Üniversitesi Mason Gross Sanat Okulu'na transfer oldu. 2000 yılında mezun oldu.
 
== Kariyeri ==
Stanford'un ilk büyük film rolü, [[Sigourney Weaver]]'ın oynadığı, üvey annesine aşık olan 15 yaşındaki erken gelişmiş Oscar Grubman'ı canlandırdığı düşük bütçeli bağımsız film ''[[Tadpole (film)|Tadpole]]'' (2002) idi. Bu performansıyla Altın Uydu Ödülü'ne aday gösterildi. 2001 ve 2002'de ''[[Third Watch]]'' adlı televizyon dizisinde Rus genç Sergei olarak birçok kez yer aldı. Aynı yıl ''Daily Variety''<nowiki/>'nin "İzlenecek En İyi On Oyuncusu" arasında gösterildi ve ''[[Entertainment Weekly]]''<nowiki/>'nin "It List" listesine dahil edildi. 2004'te Christopher Shinn'in Vineyard Tiyatrosunda sahnelenen ''Where Do We Live'' adlı oyununda rol aldı. Stanford ayrıca 2004 yapımı ''[[Winter Solstice (film)|Winter Solstice]]'' filminde [[Anthony LaPaglia]]'nın oğlu olarak rol aldı.
 
Yönetmen [[Bryan Singer]], Stanford'un ''Tadpole'' filmindeki performansından etkilendi ve onu 2003 gişe rekorları kıran ''[[X-Men (film)|X-Men]]'' filminin devamı niteliğindeki ''[[X2 (film)|X2]]'' filminde Pyro olarak role aldı. Film dizisinin Mayıs 2006'da yayınlanan üçüncü bölümü ''[[X-Men: The LastSon StandDireniş]]'' filminde rolüne devam etti. Her iki film de [[Marvel Comics]]'in ''[[X-Men]]'' serisine dayanıyor.
 
Stanford, ''The Hills Have[[Tepenin EyesGözleri]]'' filminin [[Wes Craven]] yönetmenliğindeki 2006 versiyonunda yer aldı. Ayrıca 2006 Genç Hollywood Ödülleri'nde "One To Watch" ödülünü kazandı. Ve aynı yıl, [[New Hampshire]] merkezli komedi ''Live Free or Die''<nowiki/>'da, John Rudgate adında bir suçluyu canlandırdı. Aaron ayrıca ''[[Call of Duty: World at War]]'da' video oyununda Er Polonsky'yi seslendirdi. 2009'da ''[[Law & Order|Law & Order: Criminal Intent]]'' dizisinin sekizinci sezonunda sorunlu bir poker dehası rolunu oynadı ve [[AMC (TV kanalı)|AMC]]'nin yayımladığı ''[[Mad Men]]'' dizisinin bir bölümünde Horace Cook Jr. rolunu oynadı. 2010 yılında [[The CW]]'nin ''[[Nikita (dizi)|Nikita]]'' dizisine Birkhoff olarak katıldı. ''The[[Tepenin Hills Have EyesGözleri]]'' filmindeki karakteri 2012 video oyunu "''[[Call of Duty: Black Ops II"]]'' video oyununun Zombi Modunda da yer alıyor.
1.413

değişiklik