İçeriğe atla

"Aaron Stanford" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(ilk yılları)
== İlk yılları ==
Stanford, Westford, Massachusetts'te, bir İngiliz profesörü olan Judith (née Dupras) ve yayıncılıkta çalışan Don Stanford'un oğlu olarak doğdu. Kardeşi David bir müzisyen. Stanford, lise için Westford Akademisi'ne katıldı ve ilk oyunculuk öğretmeniyle orada tanıştı. Başlangıçta SUNY Purchase'e katıldı ancak Rutgers Üniversitesi Mason Gross Sanat Okulu'na transfer oldu. 2000 yılında mezun oldu.
 
== Kariyeri ==
Stanford'un ilk büyük film rolü, Sigourney Weaver'ın oynadığı, üvey annesine aşık olan 15 yaşındaki erken gelişmiş Oscar Grubman'ı canlandırdığı düşük bütçeli bağımsız film ''Tadpole'' (2002) idi. Bu performansıyla Altın Uydu Ödülü'ne aday gösterildi. 2001 ve 2002'de ''Third Watch'' adlı televizyon dizisinde Rus genç Sergei olarak birçok kez yer aldı. Aynı yıl Daily Variety'nin "İzlenecek En İyi On Oyuncusu" arasında gösterildi ve Entertainment Weekly'nin "It List" listesine dahil edildi. 2004'te Christopher Shinn'in Vineyard Tiyatrosunda sahnelenen ''Where Do We Live'' adlı oyununda rol aldı. Stanford ayrıca 2004 yapımı ''Winter Solstice'' filminde Anthony LaPaglia'nın oğlu olarak rol aldı.
 
Yönetmen Bryan Singer, Stanford'un ''Tadpole'' filmindeki performansından etkilendi ve onu 2003 gişe rekorları kıran ''X-Men'' filminin devamı niteliğindeki ''X2'' filminde Pyro olarak role aldı. Film dizisinin Mayıs 2006'da yayınlanan üçüncü bölümü ''X-Men: The Last Stand'' filminde rolüne devam etti. Her iki film de Marvel Comics'in ''X-Men'' serisine dayanıyor.
 
Stanford, ''The Hills Have Eyes'' filminin Wes Craven yönetmenliğindeki 2006 versiyonunda yer aldı. Ayrıca 2006 Genç Hollywood Ödülleri'nde "One To Watch" ödülünü kazandı. Ve aynı yıl, New Hampshire merkezli komedi Live Free or Die'da, John Rudgate adında bir suçluyu canlandırdı. Aaron ayrıca Call of Duty: World at War'da Er Polonsky'yi seslendirdi. 2009'da ''Law & Order: Criminal Intent'' dizisinin sekizinci sezonunda sorunlu bir poker dehası rolunu oynadı ve AMC'nin yayımladığı ''Mad Men'' dizisinin bir bölümünde Horace Cook Jr. rolunu oynadı. 2010 yılında CW'nin ''Nikita'' dizisine Birkhoff olarak katıldı. ''The Hills Have Eyes'' filmindeki karakteri 2012 video oyunu "Call of Duty: Black Ops II" video oyununun Zombi Modunda da yer alıyor.
1.424

değişiklik