İçeriğe atla

Şamil Ekinci Müzesi: Revizyonlar arasındaki fark

yeni kazanılan 9. türkiye kupası
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (düz.)
(yeni kazanılan 9. türkiye kupası)
[[Şamil Ekinci]]'nin adını taşıyan müze 23 Eylül 1996'da hizmete açılmıştır. Daha önceden Sadri Şener Tesisleri'nin arka kısmında hizmet veren müze yeni düzenlenerek, Sadri Şener Sosyal Tesisleri'nin ikinci katında hizmete girmiştir. Müzede yaklaşık 600 [[Kupa (spor)|kupa]], [[şilt]] ve [[plaket]] sergilenmektedir. [[Trabzonspor]]'u oluşturan takımlardan gelen kupalar, Trabzonspor'un Şampiyonluk Kupaları büyük ilgi çekmektedir.
 
Müze hafta içi her gün saat: 09.00-17.30, Cumartesi ise 11.00-17.00 arası ziyarete açıktır. Müzede 6 adet Birinci Lig Şampiyonluk Kupası, 89 adet [[Türkiye Kupası]], 7 adet [[Türkiye Süper Kupası|Cumhurbaşkanlığı Kupası]], 5 adet [[Başbakanlık Kupası]], [[Kıbrıs Barış Kupası]] ve daha birçok kupa yer almaktadır.
 
Müzede en çok ilgiyi "Yarım Kupa" görmektedir. 1957-58 sezonunda [[Trabzon]]'da oynanan Türkiye Amatör Futbol Şampiyonasında Trabzon İdmanocağı ile [[Ankara Havagücü]] tüm maçlarını kazanarak [[final]] için şimdiki adı Hüseyin Avni Aker olan Şehir Stadyumu'nda karşı karşıya gelir. Maçta taraflar eşitliği bozamazlar. Maç berabere biter ama takımların puanları ve averajları eşittir. Ne yapılması konusunda uzun tartışmalar yaşanır. Bir grup yeni bir maçın oynanmasını ister. Trabzon İdmanocağı tarafı, maçın tekrar Trabzon'da oynanması konusunda diretir. Havagücü, tarafsız saha ister. Ancak bir türlü anlaşamazlar. Sonunda Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun hemen güney kısmında yer alan Sanat Lisesi'nde şampiyonluk kupası ortadan ikiye bölünür ve iki şampiyon ilan edilir. [[Türkiye Futbol Federasyonu]] da bu olayı tescil eder.
Anonim kullanıcı