İçeriğe atla

"Tespih ağacı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(→‎top: düzeltme AWB ile)
 
'''Tespih ağacı''' (''Melia azedarach''), [[tespih ağacıgiller]]den (Meliaceae) [[Hindistan]]'da ve [[Avrupa]]'nın sıcak bölgelerinde yetişen bir ağaç [[tür]]ü. Meyvesi zehirli ve kabukları ateş düşürücüdür.
 
Melia azedarach çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.
 
Açık orman ve yol kenarında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.
Chinaberry tree, Pride of India, Bead tree, Cape lilac, Syringa berrytree, Persian lilac, Indian lilac; Tespih ağacı, Hint leylağı, Şeytan zeytini diye isimlendirilebilir.
 
Azaddıraht Farsça bir kelimedir be yaşlı ağaç anlamına gelir. Ehlile (helile) ağacı, tâhak ve kettâr ağacı da denilir. Ulu bir ağaçtır. Yapraklarının suyu bitleri öldürür, saçları uzatır. Beyindeki tıkanıkları açar. Meyvesi solunum organlarına zararlı olup ölümcüldür. Meyvesi mideye de zararlıdır. Tomurcuklarının suyu balla birlikte alınırsa zehirlere karşı etkilidir.
 
Kimyasal ilaçlamadan kaçınmak isteyen, doğal yollarla haşerat mücadelesi yapan yetiştiricilerin tohumlarıyla ilaç yaptıkları bir ağaçtır.
 
== Kaynakça ==
{{Kaynakça|}}
http://www.agaclar.net/forum/agaclar-hakkinda-genel-konusmalar/43631.htm
 
http://www.agaclar.net/forum/organik-tarim/24096-2.htm
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Melia_azedarach
 
{{Temiz}}
2.046

düzenleme