"Çapanoğlu Camii" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
iç bağlantı verildi
(→‎Kaynakça: düzeltme AWB ile)
(iç bağlantı verildi)
'''Çapanoğlu Camii''', [[Osmanlı]] döneminin Bozok Sancağı [[vali]]si Çapanoğlu Mustafa Bey tarafından [[1779]] tarihinde [[Yozgat]] şehir merkezinde yaptırılan cami.<ref>https://islamansiklopedisi.org.tr/capanoglu-camii</ref> Cami halk arasında Büyük Cami veya Ulucami diye bilinmektedir. Yozgat çarşısı, Büyük Camii etrafında kuruludur.
 
[[Kesme taş]]tan inşa edilen cami İç ve dış cami olarak iki bölümden oluşur. [[Dikdörtgen]] planlı iç cami 15,15 m. çapında bir [[kubbe]] ile örtülmüştür. Dış cami Çapanoğlu Mustafa Bey'in kardeşi Süleyman Bey tarafından [[1794]] yılında yaptırılarak camiye eklenmiştir. ilk yapıldığı dönemde 2 kapısı bulunan camiye [[1964]] yılında 3. bir kapı eklenmiştir.<ref>https://yozgat.ktb.gov.tr/TR-92799/capanoglu-camii.html</ref> Tek [[şerefe]]li bir minaresi olan caminin doğu cephesinde kare planlı bir [[türbe]] bulunmaktadır. Türbede [[Çapanoğlu ailesiAilesi]] ve Yozgat eşrafına ait 18 sanduka bulunmaktadır.<ref>https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turbedeki-mezar-taslarinin-dili/1545822</ref>
 
Cami iç süsleme ve mimari tarzı ile Türk barokunun [[Anadolu]]'daki en önemli örneklerinden biridir. Caminin en dıştaki giriş kısmının iki yanında bina resimleri bulunmaktadır.<ref>https://www.yozgat.bel.tr/icerik/30/64/capanoglu-buyuk-camii.aspx</ref> Renkli damarlı [[mermer]]lerden yapılan [[minber]] barok motiflerle bir [[mücevher]] gibi süslenmiştir.<ref>https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/yozgat/gezilecekyer/capanoglu-buyuk-camii</ref> Elli dört [[pencere]] ile aydınlanan caminin yüksek [[duvar]]lı geniş bir [[avlu]]su bulunmaktadır. Cami avlusunda caminin ana ibadet mekanının 3 taraftan çevreleyen bir [[hazire]] bulunmaktadır.
75.752

değişiklik

Gezinti menüsü