İçeriğe atla

Numa Pompilius: Revizyonlar arasındaki fark

k
Yazım hatası düzeltildi
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (Yazım hatası düzeltildi)
Numa, kendisine krallık görevi teklif edildiğinde yaklaşık kırk yaşındaydı. Sabinlerin Cures adını verdikleri ve daha sonra Romalılar ve Sabinlerin ortak olarak Quirites diye çağırmaya başladıkları şehirde yaşıyordu (Plutarch). Başlangıçta teklifi reddetmiş ancak babası ve Marcius I'in (Marcius II'nin babası) baskıları sonucu kabul etmiştir.
 
Numa sonradan bilgeliği ve dindarlığıyla ünlendi; efsaneye göre su perisi [[Egeria (mitoloji)|Egeria]] ona akıllı bir kanun koyucu olmayı öğretmişti. Lütfunu göstermek için tanrı [[Jüpiter (mitoloji)|Jüpiter]], gök yüzündengökyüzünden [[Palatine tepesi]]'ne üzerinde kehanet harfleri bulunan ve Roma'nın kaderinin bağlı olduğu bir kalkan düşmesini sağlamıştır. Bu kalkanın önemini anlayan Kral Numa bu kalkana benzeyen on bir kalkan daha yaptırmıştır. Tanrı Jüpiter'in bu kutsal kalkanları ''ancilia'' diye adlandırılıyordu ve her yıl [[Salii]] rahipleri tarafından bir geçit töreniyle halka gösteriliyordu.
 
Efsanelere göre, Numa güneş ve ay yıllarına göre ayarlanabilen bir takvim yayınlamış ve ''[[Pontifex]]'' olarak adlandırılan rahiplerin ilk tüzüğünü oluşturmuştur. Plutarch, Numa tarafından oluşturulan diğer Roma kurumları üzerinde,'' "Numa, kendilerini Lacedaemonianların bir kolonisi olarak adlandırıan Sabinlerin soyundandır."'' diyerek Numa'nın Sabinlerle olan ilişkisine işaret eden bir [[Laconia]] etkisi olduğunu bulmuştur.