"XIV. Gregorius" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(düzeltme)
Papa olduktan sonra İspanya desteği ile papa olduğu için İspanya'nın isteklerine uydu ve o zamana kadar İspanya ve Fransa arasındaki çatışmalarda papalık çok dikkatle tarafsız olmaya uğraşırken XIV. Gregorius açıkça İspanya taraftarı oldu. 1562–1598 döneminde devam eden "Fransa Dinsel Savaşı"'nda Katoliklerin tarafını tuttu. Papa iken Paris'teki "Katolik Ligi"'ne her ay büyük miktarda sübvansiyon vermiştir.
 
İspanya Kralı II. Felipe ve Fransız Mayanne Dükü teşvikleri ile protestan olarak yetiştirilmiş olan Fransa Kralı [[IV. Henri (Fransa kralı)|IV. Henri]]'yi 1 Mart 1591'de aforoz etti ve aynı zamanda 1585'te Papa [[V. Sixtus]]'un daha Fransa Kralı olmamış olan Naverre'li Henri'nin Protestan olduğu için Katolik Fransa Krallığı tahtına çıkıp Fransa kralı olamayacağı ilan ettiğini tekrarlayıp IV Henri'yi aforoz beyanmnamesinebeyannamesine eklemiştir. Papa XIV. Gregorıus İtalya'dan Fransa'yı istila için bir Papalık Devleti işgal ordusu kurdu ve bunun komutanlığına yeğeni Ercole Sfondra'yi getirerek Fransa'ya istilaya gönderdi.
 
18 Nisan 1590'da yayınladığı "Bulla Cum Sicuti" bir beyananme ile [[Filipinler]] yerlilerini köle olarak elde eden Avrupalıları kınadı. Eğer bu yerli Filipinli köleler serbest bırakılmazsa bu türlü köle sahiplerinin aforoz edileceğini açıkladı.
 
Papa XIV. Gregorius'un sinirden gülme nöbetleri geçirdığinigeçirdiğini ve Papalık tacını giyme töreninde de böyle bir gülme krizi geçirdiğini yazmaktadır. IX. Gregorius'un sağlığı papa olmadan bile iyi değildi ve 10 ay 10 gün süren bir papalıktan sonra büyük bir safra taşından muzdarip olarak 16 Ekim 1591'de Roma'da öldü.
 
== Kaynakça ==
2.317

değişiklik

Gezinti menüsü