İçeriğe atla

"Modern Yunanca" sayfasının sürümleri arasındaki fark

içbağ
({{kaynaksız}} etiketi eklendi article (TW))
(içbağ)
 
Demotiki lehçesi, [[Yunanistan]] anakarası dışında [[Ege Adaları]], [[Kıbrıs]] ve dünyanın birçok yerindeki Yunan topluluklar tarafından da konuşulmaktadır.
 
 
==Tarihçe==
Demotiki'de bir takım bozulmalar olunca 1964'te okullarda Demotiki'nin de okutulmasına izin verildi.
 
Bu çift[[iki dillilik]] 1976 yılına kadar devam etti. 1976'da Yunanistan’da çıkan bir kanun ile Katarevusa devletin resmî dili olmaktan çıkartıldı ve Demotiki resmî dil haline getirildi böylece okul, resmî daire ve evlerde konuşulan dilin aynı olması sağlandı.
 
1982 yılında kabul edilen ikinci bir kanunla [[politonik]] sistem terk edilip [[monotonik]] sisteme geçilmiş. Yani kelime üzerilerinde vurgulu heceyi belirtmek için kullanılan aksan işaretleri üç çeşitten tek çeşide düşürülmüştür ve toplam kullanılan [[fonetik işaret]] sayısı yediden ikiye düşürülmüştür. Bu reform tutucu çevrelerce büyük bir tepkiyle karşılanmış ve "Yunancanın katli" olarak yorumlanmıştır. Bugün dahi tutucu çevreler hâlâ Politonik sistemi kullanmakta ısrar etmektedirler. Örneğin, 1982'den önce Yunancada [[Omega]] harfinin okunuşunun yazılış şekli '''ὦ'''μέγα iken, şimdi '''ω'''μέγα ('''o'''méga) olarak yazılır.
 
[[Kategori:Yunanca]]
[[Kategori:İki dillilik]]
4.418

değişiklik