İçeriğe atla

"Hertfordshire" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yazım yanlışı (Not: Bu değişiklik ana maddenin Hristiyan olması sebebiyle yapılmaktadır.), değiştirildi: Hıristiyan → Hristiyan (4) AWB ile
(→‎Ulaşım: düzeltme AWB ile)
k (Yazım yanlışı (Not: Bu değişiklik ana maddenin Hristiyan olması sebebiyle yapılmaktadır.), değiştirildi: Hıristiyan → Hristiyan (4) AWB ile)
Arkeolojik delillere göre Hertfordshire'da ilk insan [[Mezolitik]] dönemde [[Orta Taş Çağı]]'nda yaşamıştır. Kontluk arazilerini ilk defa tarım için kullanılması [[Cilalı Taş Devri]]'nde olmuştur. Yine arkeolojik buluntulara göre Kontlukta ilk devamlı insanların yaşama yerleşkesi [[bronz çağı]] başlarında kurulmuştur. Hertfordshire'a insan kabilelerinin yerleşmeleri [[Demir Çağı]]'nin başından itibaren başlamış ve bu çağın tümünde bu kontluk arazilerine Kelt kabileler göç etmişlerdir.
 
M.Ö. 43'ten itibaren İngiltere'nin antik Romalılar tarafından istila edilip yerleşilmeye başlanması ile bu arazilerde bulunan önemli "Catuvellam" yerli kabilesi Romalılara hemen teslim olmuş ve Roma adet ve görgülerini ve yaşama tarzını kabul eden yerli halk arasında başta gelmiştir. Antik Romalı yaşam tarzını kabul eden yerli halk bu arazilerde birkaç yeni kasaba kurmuşlardır. Bunlar arasında en mühimi "Verulamium" Romalı adlı [[St. Albans]] şehri olmuştur. St. Albans'da yaklaşık 230'da ilk İngiltere asıllı HıristiyanHristiyan şehidin öldürüldüğü kabul edilmektedir. Bir Britanya asıllı pagan Romalı asker olan "Evliya Alban" idam edilecek olan bir HıristiyanHristiyan papazın yerine kendinin idamını talep etmiş ve Holywell Hill mevkinden kafası kesilerek idam edilmiş olduğu kilise belgelerine geçmiştir. Bunun için "Aziz Albans" önce kilisece resmen HıristiyanHristiyan şehidi ve sonra da "aziz" olarak ilan edilmiştir. Bu Hristiyan şehidinin cesedinin halka gösterilmek için çarmıha gerildiği de belgelidir. Hertfordshire kontluğunun tarihi bayrağı üzerindeki mavi dalgalar ve sarı renkli bir kalkan fon icine bir geyik ihtiva etmesi bu olaya atıfladır. Hertfordshire Kontluğu Evliya Alban'ı kontluğun evliya sembolü olarak kabul etmiştir.
 
5. yüzyılın başlarında antik Roma ordularının Britanya'dan ayrılıp Britanya'da Roma İmparatorluğu hükmü sona erince bu askeri savunmadan yoksun arazilere Almanya'dan [[Anglo-Saksonlar]] kavimi mensupları göç etmiş, bu arazileri istila edip bu arazilerde yaşayan Kelt asıllı halkı kendi arazilerinden kovup onların arazilerini gaspedip buralarda yerleşmişlerdir. 6. yüzyıla girilmekte iken modern kontluk arazilerinin hemen hepsi "Doğu Sakson Krallığı" idaresine girmiştir. Bu "Doğu Sakson Krallığı" fazla uzun sürmemiş ve 9. yüzyılda ortadan kalkmıştır. Bu krallığın arazileri ve bu arada Hertfordshire arazileri, doğu'da Doğu Anglia'da kurulmuş olan [[Mercia]] krallığı idaresi altına geçmiştir. Hertfordshire Kontluğu 10. yüzyılda "Batı Sakson Krallığı" ile "Mercia Krallığı"'nın birleşmesi ile ortaya çıkan "İngiltere Krallığı" içinde bir İngiltere yerel idare birimi "shire" olarak ortaya çıkmıştır.
* [[Radlett]]
* [[Rickmansworth]]
* [[Royston (Hertfordshire)|Royston]]: Kontlugun en kuzeyinde bulunan kenttir. Kentin yakınında HıristiyanlıkHristiyanlık İngiltere'de yayılmasında önce insan eliyle yapılmış antik "Royston Mağarası" bulunur ve bu mağara pagan Kelt din adamları Druidler tarafından yapıldığı iddia edilmektedir.
* [[Sawbridgeworth]]
* [[Stevenage]]: Kontluğun kuzeyindedir. Ebenezer Howard tarafından öngörülmüş "Bahçe Şehri" prensiplerine göre [[II. Dünya Savaşı]] sonrasında gayet planlı olarak kurulmuş olan ilk yeni "bahçe şehri"'dir. Nüfus 1950li yıllarda öngörüldüğünden çok daha hızla artmıştır.
4.997

değişiklik