"Ekrem Hakkı Ayverdi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Arşiv bağlantısı eklendi
(iç bağlantı)
(Arşiv bağlantısı eklendi)
İstanbul Fetih Derneği kurucusudur. [[Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı|Kubbealtı Akademisi]], İstanbul Enstitütsü, [[Yahya Kemal Enstitüsü]] gibi birçok kuruluşta aktif rol aldı. 'Osmanlı Mimarisinin İlk Devri', 'Osmanlı Mimarisinde Fatih Devri', 'Avrupa’da Osmanlı Mimari Eserleri' gibi bazıları ortak imzalı 16 kitap yazdı.
 
İstanbul'da, 24 Nisan 1984'te Fatih’teki evinde vefat etti.<ref>{{webWeb kaynağı | başlık = Ekrem Hakkı Ayverdi'nin Hayatı | url = http://www.ekremhakkiayverdi.org/index.php/hayati | website = Ekrem Hakkı Ayverdi org | erişimtarihi = 6 Haziran 2020 | arşivurl = https://web.archive.org/web/20190705225605/http://www.ekremhakkiayverdi.org/index.php/hayati | arşivtarihi = 5 Temmuz 2019}}</ref>
 
Yazar [[Samiha Ayverdi]]’nin ağabeyidir. Ünlü sanat tarihçisi Profesör [[Semavi Eyice]], Ekrem Hakkı Ayverdi (1899-1984) için "Osmanlı devri Türk mimarisini meçhul olmaktan kurtaran adam" diyor. Eyice'nin bu sözle kastettiği; merhum Ayverdi'nin başta İstanbul olmak üzere Bursa ve Edirne'de restore ettiği onlarca tarihi eser olmasa gerek. Asıl kastedilen Ayverdi'nin Türk kültürüne armağan ettiği sekiz ciltlik mimarlık şaheseri olmalı. İlk dört cildi Ertuğrul Gazi'den Fatih Sultan Mehmed döneminin sonuna kadarki eserleri, son dört cildi ise Avrupa'daki Osmanlı eserlerini anlatan bu külliyat, Avrupa ve Anadolu'daki Türk mirasının tapu senetleri olarak adlandırılıyor. Türk sanatı tarihine damgasını vurmuş bir bilim insanı olarak öne çıkan Ekrem Hakkı Ayverdi, sadece eski eserlere hayat veren bir restoratör değil, aynı zamanda geleneksel sanatlara tutkulu bir koleksiyonerdi de.
782.637

değişiklik

Gezinti menüsü