İçeriğe atla

Noodle: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzeltmeler
("250px|thumb '''Noodle''' (veya Asya eriştesi), bir erişte ve şehriye türüdür. Düz haddelenmiş ve kesilmiş, gerilmiş veya..." içeriğiyle yeni sayfa oluşturdu)
 
k (düzeltmeler)
[[File:Noodle.jpg|250px|thumb]]
'''Noodle''' (veya Asya eriştesi), bir [[erişte]] ve [[şehriye]] türüdür. Düz haddelenmiş ve kesilmiş, gerilmiş veya ekstrüde edilmiş, uzun şeritler veya teller halinde mayalanmamış [[hamur]]dan yapılmıştır. Erişteler kısa süreli depolama için soğutulabilir, kurutulabilir ve ileride kullanılmak üzere saklanabilir.<ref> https://www.thespruceeats.com/asian-noodles-and-cooking-times-4057072 </ref>
 
Erişte genellikle kaynar suda, bazen [[yemeklik yağ]] veya [[tuz]] ilave edilerek pişirilir. Ayrıca genellikle tavada kızartılır. Noodle yemekleri bir [[sos]] içerebilir veya [[erişte çorbası]] şeklinde olabilir.<ref> http://www.chineserecipesforall.com/how-to/view/what-are-the-different-types-of-chinese-noodles </ref> İtalyan [[makarna]]sı, [[Çin eriştesi]], [[Japon eriştesi]], [[Kore eriştesi]], Filipinli erişte ([[pancit]]), [[Vietnam eriştesi]] dünya çapında çok ünlüdür.
 
== Kaynakça ==
{{kaynakça}}
 
 
 
[[Kategori:Hamur işleri]]
63.090

düzenleme