İçeriğe atla

İngiliz sterlini: Revizyonlar arasındaki fark

→‎top: dz, değiştirildi: yurtdışı → yurt dışı AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (→‎top: Yazım hatası düzeltildi: halen → hâlen AWB ile)
(→‎top: dz, değiştirildi: yurtdışı → yurt dışı AWB ile)
 
Uluslararası para kodu “'''GBP'''”dir (''Great Britain Pound''). İskoç sterlini [http://www.bankofscotland.co.uk/ (Bank of Scotland) "İskoçya Merkez Bankası"],
[[İskoçya Krallığı|RBS]], [[Clydesdale Bank]] gibi bankaların bastığı banknotları taşıyan İngiliz sterlini'nin alt para birimi) ve diğer bankalarının basılı olduğu banknotları yurt dışında döviz büroları ve İngiliz turistlerin sık olduğu yerler kabul eder, başka yerler sadece İngiliz sterlini alır. Ayrıca İngiltere'nin yurtdışındayurt dışında, [[Avrupa]] ve [[Dünya]] genelinde deniz aşırı bölgeleri vardır, bunlardan [[Guernsey sterlini|Guernsey]], [[Jersey]], [[Falkland Adaları]], [[Man Adası]] ve [[Cebelitarık]] sterlini çok ünlüdür, ve onların da ayrı ayrı bankaları vardır. Aynı zamanda [[İngiltere]]'nin [[Kıbrıs]]'taki hava üsleri olan [[Ağrotur ve Dikelya|Ağrotur ve Dikelya Hava Üsleri]] de vardır, ama onlar [[Kıbrıs Cumhuriyeti]] gibi [[Avrupa Birliği|Avrupa]] para birimi olan [[Euro]]'yu (€) kullanır.
 
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasıyla birlikte İngiliz Sterlini; [[Amerikan Doları]], Avrupa Para Birimi [[Euro]], [[Japon Yeni]], Çin Yuanı ve [[Hindistan rupisi|Hint Rupee]]'si olumsuz yönde etkilenmiştir. Ama, bununla birlikte [[İngiltere]]'nin [[Avrupa Birliği]]'nde kalmak isteyenlerin protestolarının İngiliz Ekonomisi'ne [[Brexit]] ([[İngiltere]]'nin [[Avrupa Birliği]]'nden ayrılması) sonrasında bile daha çok katkıları olacaktır.
30.799

düzenleme