İçeriğe atla

"Döviz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

dz, değiştirildi: Yurtiçi → Yurt içi (3), Yurtdışı → Yurt dışı (4) AWB ile
(dz, değiştirildi: yurtiçi → yurt içi, yurtdışı → yurt dışı AWB ile)
(dz, değiştirildi: Yurtiçi → Yurt içi (3), Yurtdışı → Yurt dışı (4) AWB ile)
 
== Döviz birimleri ==
Döviz sözcüğünden genellikle herkes yabancı para anlamını çıkarır. Oysa döviz, banka ekonomisiyle ilgili genel anlamda yabancı para birimi olarak anlaşılır. YurtdışındakiYurt dışındaki yerlerde (havaleler, para değişimi ve çekler aracılığıyla) dar anlamda sadece borçların yurt dışı bankalarına ödenmesidir.
 
== Döviz kavramı ve kullanımı ==
Dövizin diğer kullanım şekilleri şöyledir:
* YurtdışıYurt dışı [[hesap]]ları ve [[Menkul Kıymetler]]de
* Ülke içerisinde yabancı para cinsinden yönetilen hesaplarda - döviz hesaplarında
* Döviz cinsinden para değişiminde, [[çek]]ler ya da [[havale]]lerde.
Dövizler sıklıkla fiyat belleği olarak kullanılır. Ulusal para biriminin değeri ya da bu cinsten olan taleplerin değeri gelecek için aşağı yukarı sabit olarak kabul edilmektedir. Bu etki beklenen yüksek [[enflasyon]]u ortaya çıkarmaktadır.
 
Döviz olarak bir nakit para birimini kullanmak, döviz sahipleri adına da riskler doğurur, zira nakit para biriminin dolaşım hızı, değer belleği olarak temel kullanım işlevi aracılığıyla oransız bir şekilde düşüşe geçer. YurtiçiYurt içi para dolaşımı durdurulur durdurulmaz, savunmasız enflasyon adına para biriminde her bir [[merkez bankası]]nın döviz cinsinden para miktarı (burada nakit para) arttırılır. Rastlantısal sapmalar (dalgalanmalar) aracılığıyla dolaşım çok az artar (ve bundan dolayı fiyatlar buna göre yükselir), daha sonra önceden var olan çok miktardaki nakit para dolaşıma geçebilir. Bu durum enflasyonu kaçınılmaz kılar; böyle bir etki [[Japon Yeni]]’ni ve [[Amerikan Doları]]’nı olumsuz yönde etkiler.
 
Dövizleri beklenmeyen bir enflasyon altında bulunan bir döviz sahibi risk alabilir. Örneğin Avrupalı yatırımcılar 2002 yılında ABD dolar kurunun Avro karşısında değer yitirmesi nedeniyle Amerikan Hisse Senetleri'nde kayba uğramışlardır; fakat bunun yanı sıra Amerikan Doları’nda hisse senetleri ciddi şekilde düşüş yaşamıştır.
 
Spot döviz kurları ve vadeli döviz kurları arasında bir fark vardır. Bu fark döviz değiş tokuşu (prim ya da iskonto) olarak adlandırılır, bu döviz değiş tokuşu ve spot döviz kurunun yüzdesinde bildirilmektedir. Peşin kur üzerinde bulunan vadeli kurun spot kurdan yüksek olması bir “değer yükselmesi” olarak tanımlanır. Son nokta yurt içinde ve dışındaki faiz oranıdır:
::YurtiçiYurt içi Faiz Oranı ≥Yurtdışı≥Yurt dışı Faiz Oranı = Deport
::YurtiçiYurt içi Faiz Oranı ≤ YurtdışıYurt dışı Faiz Oranı = Değer Yükselmesi (Report)
 
[[Opsiyon]]lu döviz büroları, müşterinin hakkını belli bir günde ya da belli bir süre içerisinde para birimi belirlenmiş fiyattan satın alınmasını ya da satmasını sağlamaktadır. İşletmenin içeriğine (büyüklüğüne) göre satın alma ve satış opsiyonları farklı olmaktadır. Bir opsiyonun satın alıcısının iş ortağı [[durgunluk]] olarak tanımlanmaktadır.
21.987

değişiklik