İçeriğe atla

Friedrich Paulus: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(→‎II. Dünya Savaşı: düzeltme AWB ile)
1940 yılının Ağustos ayında Korgeneralliğe terfi etti ve bir ay sonra Alman Genelkurmay başkan yardımcısı olarak atandı. Bu görevde Sovyetler Birliği'nin işgali için planlarını hazırlamaya yardımcı oldu. [[General der Panzertruppe]] rütbesine terfi etti ve Ocak 1942 yılında Alman [[6. Ordu (Almanya)|6. Ordu]] Komutanı oldu.
 
[[İkinciII. Dünya Savaşı]] ile beraber Batı cephesinde etkin rol oynadı. 1941 yılında [[Adolf Hitler]] kendisini generalliğe terfi ettirdi ve [[6. Ordu (Almanya)|6. Ordu]] ile beraber [[Dnipro]] savaşını kazandı. Bunu takip eden savaşlarda mühimmat, özellikle benzin sıkıntısı çekmesine rağmen büyük başarılar elde etti. Yeni görevi [[Stalingrad]]'ı ele geçirmekti. Sovyetler Stalingrad önlerine 600.000 kişilik birlikle 6. orduyu karşıladılar. Zor durumda olan Paulus'un yardımına Feldmareşal [[Paul Ludwig Ewald von Kleist]]'ın 1. Panzer ordusu geldi. Tekrar toparlanan [[6. Ordu (Almanya)|6. Ordu]] Stalingrad'a girmeye başladı. Ana birliklerden uzaklaşan [[Almanlar]] tankların zor ilerlediği yıkık evlerden sniper (keskin nişancı) atışların yapıldığı dar sokaklarda çok asker kaybetmeye başladılar. Sovyetler taze birliklerle 6. orduyu kuşatmaya başladılar. Hitler, 4. Panzer Ordusu'nun 6. Ordu'yu kurtarmasını istedi. [[Erich von Manstein]] bunu gerçekleştiremedi. Artık Alman ordusu tamamen sarılmıştı. Hitler son kez Paulus'tan bir yarma harekatına girişmesini istedi. Paulus bunu reddetti. Paulus'un teslim olmayı düşündüğünü anlayan Hitler ona "Sizi feldmareşal yapıyorum ve şunu unutmayın ki şimdiye kadar hiçbir Alman feldmareşali esir düşmedi" dedi. Paulus ertesi gün teslim oldu.
 
Sovyetlerle işbirliği teklifini reddetmesine rağmen, Hitler'e 20 Temmuz 1944 tarihindeki suikast girişiminden sonra Sovyet tutsağı iken Nazi rejiminin bir eleştirmeni haline geldi.
1.333.128

düzenleme