İçeriğe atla

Osetçe: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: Düzeltme, değiştirildi: resmi → resmî (2) AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(düzeltme AWB ile)
k (→‎top: Düzeltme, değiştirildi: resmi → resmî (2) AWB ile)
'''Osetçe''' (Osetçe: Ирон ӕвзаг, ''İron evzag''), [[Kafkasya]]’da yaşayan [[Osetler]]in konuştuğu [[Dil (lisan)|dil]]dir. Asıl olarak [[Rusya]] içindeki [[Kuzey Osetya-Alanya]]’da ve [[Gürcistan]]’da [[Güney Osetya]]’da konuşulur. Osetçe konuşan toplam kişi sayısı 700.000 kadardır. Bu nüfusun yaklaşık yüzde yirmisi, Gürcistan’ın değişik bölgelerinde yaşar.
 
Osetçe, [[Hint-Avrupa dil ailesi|Hint-Avrupa dilleri]] ailesinden [[İran dilleri]] öbeğine giren dillerden biridir. Kuzey Osetya’nın, eğitim dili ve aynı zaman da [[Rusça]] ile birlikte resmiresmî dilidir. ''De facto'' [[Güney Osetya]] yönetiminin de resmiresmî dili ve bu bölge halkının da eğitim dilidir.
 
Osetçe İron ve Digor olarak iki ana lehçeye ayrılır. İron, Kuzey ve Güney Osetya'da konuşulan iki şiveyi ve bu şivelere bağanan, değişik ağızları barındırır. Digor, Kuzey Osetya'nın batısında konuşulur. Osetçe'nin bir üçüncü lehçesi de, ortaçağdaki göçler sonucu, 17. yüzyıla kadar Macaristan'da konuşulan, bu gün ölü bir dil olan Yas dilidir.
9.715

düzenleme