İçeriğe atla

"Paris Komünü" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Komünün isyanı ve doğası: Düzeltme, değiştirildi: resmi → resmî AWB ile
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
k (→‎Komünün isyanı ve doğası: Düzeltme, değiştirildi: resmi → resmî AWB ile)
Konsey üyelerinin (temsilci değil delegeydiler) yasama kadar yürütme işlerini de yerine getirmesi beklenmekle birlikte, işlerin çokluğu değişik faktörler tarafından kolaylaştı. Kuşatma boyunca mahallerdeki sosyal ihtiyaçları (kantinler, ilk yardım istasyonları) karşılamak için kurulan pek çok plansız organizasyon artarak devam etti ve Komünle iş birliği içinde çalıştı.
 
Aynı zamanda yerel işçilerin yönetimindeki bu yerel meclisler hedeflerinin peşine düştü. Komün konseyinin resmiresmî reformizmine rağmen, Komünün bileşimi daha çok devrimciydi. [[Sosyalizm|sosyalist]]ler, [[anarşist]]ler, [[Blanquist]]ler ve özgürlükçü cumhuriyetçiler buradaki devrimci eğilimleri oluşturuyordu. Paris Komünü, eğilimlerin çokluğuna rağmen, yüksek orandaki işçi yönetimi ve değişik eğilimlerdeki devrimcilerin iş birliği nedeniyle anarşist ve [[Marksist]] sosyalistler tarafından ilk gününden itibaren sevinçle karşılandı.
 
Örneğin 3. Bölgede okul malzemeleri bedava sağlandı, üç okul laikleştirildi ve bir yetimhane kuruldu. 20. Bölgede okul çocuklarına bedava giysi ve yiyecek verildi. Buna benzer birçok örnek vardır. Fakat Komünün göreli başarısındaki en önemli şey, Thiers tarafından görev yerlerinden uzaklaştırılan uzmanların ve yöneticilerin sorumluluklarını alan sıradan işçilerin girişimiydi.