İçeriğe atla

"Zencan (şehir)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎top: yazım hatası, değiştirildi: hala → hâlâ AWB ile
(düzeltme, değiştirildi: 2006 → 2006 (2) AWB ile)
k (→‎top: yazım hatası, değiştirildi: hala → hâlâ AWB ile)
Başkent [[Tahran]]'a 298 km uzaklıkta, [[Tahran]]-[[Tebriz]] ve dolayısıyla [[Türkiye]]'ye uzanan transit yol üzerindedir. Hazar Gölü'ne 125 km uzaklıktaki kent, denizden 1638 m yüksekte kurulmuştur. Zencan'ın 2006 verilerine göre 377.387 nüfusu vardır.
 
Kent eskiden beri paslanmaz bıçakları, el yapımı [[sandalet]] ve [[çarık]]ları ile [[malile]] adı verilen gümüş işlemeciliğiyle tanınmıştır. Malile gümüş tellerle çeşitli takılar ve dekoratif eşya yapım sanatıdır. Bıçakçılık ise, piyasaya ucuz Çin mallarının girmesinden sonra terk edilmeye başlanmıştır. Köylerinde ise halahâlâ el yapımı halı ve kilimleri halkın geçimini sağlar.
 
İranlı seyyah ve tarihçi [[Hamdullah Mustavfi]], kentin [[Sasaniler]] döneminde, ilk imparator [[1. Ardeşir]] tarafından kurulduğunu yazmıştır. Kent, 1851 yılında [[Neyriz]] ve diğer kentlerle birlikte [[Babilik]] inancının önemli merkezlerinden biri olmuştur. Zencan'da Babilik inancının önemli isimlerinden [[Vizir Amir Kabir]] ve yandaşları dönemin hükûmet güçlerince kentteki kalelerinde kuşatılmış, kale ele geçirilince pek çoğu öldürülmüş geri kalan Babiler ise sürgün edilmiştir.<ref>http://en.wikipedia.org/wiki/Zanjan_(city)</ref>