"Kuruluş" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
yazım hatası, değiştirildi: öğe → öge (14) AWB ile
k (yazım hatası, değiştirildi: öğe → öge (14) AWB ile)
 
== Sosyoloji açısından ==
[[Sosyoloji]]de "Organizasyon", [[insan]]ların elle tutulabilen veya tutulamayan bir [[ürün]] oluşturmak için belli bir amaç doğrultusunda yaptıkları planlı ve eş güdümlü hareketlerdir. Bu hareketler (işler) genellikle formel bir üyelik gerektirir ve belli bir yapı (kurallar) altında gerçekleşir. Sosyoloji organizasyonları planlanmış ve biçimsel organizasyonlar, plansız ve biçimsel olmayan (kendiliğinden oluşmuş) organizasyonlar olarak ikiye ayırmaktadır. Kurumsal bir perspektiften bakıldığında organizasyon öğelerinögelerin oluşturduğu sürekli bir yapıdır. Bu öğelerögeler ve hareketleri kurallar tarafından belirlenir. Böylece belli bir iş, eş güdümlü, iş bölümüne ve uzmanlaşmaya dayalı bu sistem sayesinde yerine getirilebilecektir.
 
Bir organizasyon kendisini oluşturan öğeleriögeleri tarafından tanımlanır; belli bir öğeninögenin organizasyona ait olma veya olmama nedeni, hangi öğelerinögelerin [[iletişim]] kurduğu ve nasıl kurduğu, hangi değişikliklerin organizasyon veya öğeleriögeleri tarafından yapıldığı ([[özerklik]]) ve hangi dış etmenlerin organizasyonun ortaklaşa bir aksiyon almasına neden olduğu bu tanımı belirleyen sorgulardır.
 
Organizasyon [[kültür]]ü (kurum kültürü veya örgüt kültürü olarak da anılır) kısaca öğelerögeler tarafından paylaşılan temel değerler olarak tanımlanabilir. İşlerin nasıl yapıldığına dair ortak görüşler, davranışlar, etkileme biçimleri, paylaşılan inanç, tutum, tahmin ve beklentiler, kullanılan semboller, ortak mitler ve organizasyonun kahramanları bu ortak kültürü oluşturur. [[Edgar Schein|Schein]]'a göre organizasyon kültürü zamanla öğrenilenlerin bir yansımasıdır. Örgütün üst yönetimi (özellikle kurucular, liderler) birey ve grup davranışını belirleyen ve bir hava gibi örgütü saran kültürün yaratılmasında etkili ve belirleyicidir. Organizasyon kültürü aynı zamanda, dış çevreye uyum ve iç bütünleşme sorunlarının çözülmesi sırasında geliştirilir ve tekrarlı hale gelir.
 
Öğelerinögelerin bu planlı ve eş güdümlü iş birliği, organizasyonu oluşturan herhangi bir öğeninögenin tek başına, kendi yetenek ve kapasitesiyle yerine getiremeyeceği işlerin yapılabilmesini sağlar. Bunun karşılığında öğelerinögelerin ödediği bedel [[özgürlük]]lerinin belli bir ölçüde sınırlanmasıdır.
 
== Yönetim ve Organizasyon açısından ==
 
=== Ekolojik yapılar ===
[[Ekoloji]]k yapıda yoğun rekabet vardır. Aynen bir [[ekosistem]]de olduğu gibi doğal sınırlar mevcuttur ve organizasyonun zayıf altyapıları veya bazı öğeleriögeleri (çalışanları) "[[Açlık|aç]]" kalır. Bütün öğelerögeler yaptıkları oranında karşılık görür ve her öğeöge [[kâr]] sağlayacak işler peşinde koşar. Aksi halde öğeninögenin yapıdan kovulması, işten atılması söz konusudur. Bu tür bir organizasyon yapısını kullanan şirketlerde olup bitenler hakkında tek yönlü bir bakış açısı hakimdir. Ekobölgelerde ise rekabet yoktur; bu düzeydeki yapılar özerkliğe sahiptirler.
 
=== Sanatçı organizasyonları ===

Gezinti menüsü