"Diff'rent Strokes" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(→‎Ev medyası: düzeltme AWB ile)
 
==Geçmiş==
Dizi aslen daha önceleri reklamlarda oynayan ve sonra yapımcıların dikkatini çeken çocuk aktörler Bain (1978 yılında ''[[Maude (dizi)|Maude]]'' dizisinin yapımı birdenbire durdurulunca) ve Coleman'ı aracı olarak kullanan bir proje olarak düşünüldü. Dizinin bu iki aktörün karakterlerini de barındıran ilk taslağının başlığı, her ne kadar Drummond'un evi Harlem'e toplu taşımayla 15 dakika uzaklıkta olsa da, ''45 Minutes from Harlem'' (Türkçe: "Harlem'den 45 Dakika Uzakta") olarak düşünüldü.<ref>{{kitap kaynağı |başlık=The TV Guide TV Book: 40 Years of the All-Time Greatest Television Facts, Fads, Hits, and History |url=https://archive.org/details/tvguidetvbook40y00wein |url-access=registration |soyadı=Weiner |ad=Ed |yazar2=Editors of TV Guide |yıl=1992 |yayıncı=Harper Collins |konum=New York |isbn=0-06-096914-8 |sayfa=[https://archive.org/details/tvguidetvbook40y00wein/page/174 174]}}</ref> Proje geliştirildikçe, Coleman'ın karakterine bir ağabey eklendi. Ayrıca Bain'in karakterine bir kız çocuğu ve hizmetli karakterleri eklendi. Boksçu [[Muhammed Ali]]'nin 1966 yılında meşhurlaştırdığı "Different strokes for different folks" (Türkçe: "Farklı halklara farklı vuruşlar") sözüne istinaden dizinin adı ''Diff'rent Strokes'' olarak belirlendi ve Ali bizzat ikinci sezonda konuk oyuncu olarak yer aldı.<ref>{{haber kaynağı |başlık=10 things you never knew about 'Diff'rent Strokes' |url=https://www.metv.com/lists/10-things-you-never-knew-about-diffrent-strokes |agency=[[MeTV]] |tarih=6 Şubat 2018}}</ref> Coleman, Arnold Jackson rolüne; Bridges onun ağabeyi Willis rolüne getirildi. Harlem'li yoksul bir ailenin iki çocuğu olan karakterlerin annesi, ölmeden önce zengin dul iş adamı PhilipPhillip Drummond'un (Bain) yanında çalışmıştır; Drummond daha sonra bu ikiliyi evlat edinir. Çocuklar Drummond, kızı Kimberly (Plato) ve hizmetçisiyle beraber kalırlar. Dizi boyunca üç hizmetli rol almıştır: [[Edna Garrett]] (Rae), Adelaide Brubaker (Volz) ve Pearl Gallagher (Catlett). Aile, [[New York]] 697 [[Park Avenue (Manhattan)|Park Avenue]]'da bir çatı katı suitisuitinde adresleri oluryaşar. Arnold karakteri, "What'chu talkin' 'bout, Willis?" (Türkçe: "Sen neden bahsediyorsun, Willis?") [[meşhur söz|sözünü]] meşhur etmiştir. İlk bölümler tipik bir ailedekiaile sorunlarasorunlarına değinir. Bölümler ilerledikçe hafif durum komedisi temalarından kopmasa da, madde bağımlılığı, alkolizm, otostop, çocuk istismarı gibi birçok ciddi konularakonuya da odaklanıryer verir.
 
===1-4. sezonlar (1978-1982)===
İlk sezon çoğunlukla sıradan olmayan bu ailenin gündelik yaşamını işler. Adı jenerikte geçtiği halde, Plato bazı bölümlerde okulda olduğu gerekçe gösterilerek oynamadı. Bu karakter, sezonun daha sonraki bölümlerinde ve ikinci sezonda daha sık ekranda yer alır. İlk sezon sırasında, Arnold'ın okulundaki acımasız ve irikıyım zorba [[görünmez karakter]] "The Gooch"tan (Türkçe: ''Apış Arası'') bahsedilir. İlk defa "The Fight" bölümünde yer alan bu karakter, Arnold'a yaptığı zorbalıklarla tanınır. The Gooch, birçok diğer bölümün odak noktası olduğu gibi, adından dizi boyunca birçok kez bahsedilir. Edna Garrett karakterini canlandıran Rae, ilk sezonun 13 bölümü boyunca dizide yer alsa da, sonrasında kaybolur. Oyuncu, hemen sonra Kimberly'nin okulunda geçen kendi [[yan ürün|yan projesi]] ''[[The Facts of Life (dizi)|The Facts of Life]]''{{'}}ta oynamaya başlamıştır. Kimberly bu yeni projede rol almasa da, zaman zaman iki dizi arasında geçiş karakterleri mevcuttur. Rae'nin ikinci sezon sonlarında "The Rivals" bölümüyle ayrılışından sonra, hizmetli rolünü, yaşlı ve huysuz Adelaide Brubaker karakterini oynamak üzere Volz üstlendi. Jenerikte adı hiçbir zaman geçmese de, Volz sıkça yarı-düzenli bir karakter olarak dizide yer aldı. İkinci sezonda Arnold'ın en yakın arkadaşı Dudley ([[Shavar Ross]]) (başta Dudley Ramsay, sonra Dudley Johnso olarak) karakteri diziye katıldı. Dudley, dizi boyunca birçok bölümde sıkça yer aldı. Dördüncü sezonda, Phillip'in kaçık kız kardeşi Sophia rolünü oynamak üzere [[Dody Goodman]] diziye dahil oldu. Yine yarı-düzenli olarak dizide bulunan bu karakter, Adelaide'ın yerine birçok hikayedeki yaşlı karakter rolünü üstlendi.
The first season very much covered 'every day life' of this unusual family line-up. Although billed on the opening credits, Plato did not appear in every episode as her character was often said to be away at her private school (the character would become more regular later in the first season and across the second season). During the first season, the [[unseen character]] of "The Gooch" is first mentioned as a supposedly mean, hulking (but not very bright) bully at Arnold's school. First 'featured' in the first-season episode ''The Fight,'' where he is said to be bullying Arnold at school, The Gooch went on to be the focus of several future episodes and is mentioned in countless others across the run of the series. Rae appeared in every first-season episode as Edna Garrett and is present for the first 13 episodes of the second season, but is absent in several episodes late on in the season, before leaving to star in her own spin-off, ''The Facts of Life,'' set at Kimberly's private school, the fictional Eastland (Kimberly herself did not become a regular character in that series, although the two shows had a number of crossovers). Following Rae's departure near the end of the second season following the episode "The Rivals," Volz took over as the housekeeper, the older and crankier Adelaide Brubaker. Although she was not added to the opening credits (instead always being credited with the guest cast on the closing credits), Volz appeared as a frequent semi-regular character. Also first seen in the second season was Arnold's best friend Dudley ([[Shavar Ross]]) (initially called Dudley Ramsay, later Dudley Johnson). The character went on to be featured in many episodes, both school-based and otherwise, throughout the show's run. During the fourth season, [[Dody Goodman]] was also introduced as Philip's dotty sister Sophia. Also appearing on a semi-regular basis, she effectively filled the same function as Adelaide as the older female character in many stories.
 
===5-6. sezonlar (1982-1984)===
In Season 5,. Catlett portrayed Pearl Gallaghersezonda, thehizmetli lastrollerinden ofüçüncü theve threesonuncusu maidsPearl andGallagher'ı joinedoynamak theüzere castCatlett asprojeye adahil series regularoldu. Pearl, appearedson insezona almostkadar everyhemen episodehemen untilher thebölümde finalyer seasonaldı. MidwayAltıncı throughsezon the sixth season,ortalarında Plato becamehamile pregnantkalınca, anddiziye approachedhamileliğinin theuyarlanmasını producers of the show to include her pregnancyistedi. InitiallyBaşta theybu agreedkabul toedilse add itde, butdizi theyyönetimi laterbu decided not to add the pregnancy, withdurumu Plato'snun publicizedbasında brushessıkça withgeçen substancemadde abusebağımlılığı contributinggerekçe togösterilerek thisreddetti. decision,Sonuç resultingolarak inoyuncunun her dismissal from the series, with her character,oynadığı Kimberly, written out of the storylines with the explanation that she moved tokarakteri Paris'te tookumaya studygönderilerek fordiziden a couple of yearsçıkarıldı. Plato, didson notiki appearsezonda asdüzenli aoyuncu regularolarak castyer memberalmadı, infakat thezaman finalzaman twokonuk seasonsoyuncu ofolarak the series, but she made several guest appearancesgöründü. At the same time, ratingsBu weresüreçte beginningreytingler todüşmeye fallbaşlayınca, soyeni newkarakterler characterseklenerek wereyeni addedhikayelerin toyaratılması open up future storylinesamaçlandı. [[Dixie Carter]] andve [[Danny Cooksey]], portrayedyeni recentlyboşanmış divorcedbir televisiontelevizyon aerobicsaerobik instructoreğitmeni Margaret "Maggie" McKinney andve her sonoğlu Sam,'i canlandırmak üzere projeye dahil respectivelyedildi.<ref>{{haber kaynağı|başlık= TV Playbook: ''Let's Add a Kid!''|eser= IGN|url= http://uk.tv.ign.com/articles/935/935812p2.html|erişimtarihi=15 Ağustos 2010}}</ref> Carter, wasaltıncı introducedsezon midwayortalarında into the sixth seasonkatıldı; after she left forkarakter [[CaliforniaKaliforniya]],'ya gidince Drummond andve theailesi familyonun tookpeşine offdüşer afterve her,bu duringhikayenin asonunda two-partSam tripde indiziye Februarydahil 1984, a storyline which also introduced Samolur. Phillip proposeddaha tosonra Maggie'ye andaşık theyolur marriedve evlenirler. SeveralDüğüne pastdiziden charactersayrılmış attended the wedding ceremony includingolan Dudley, Aunt Sophia, Adelaide andve Mrs. Garrett gibi karakterler de katılır.
 
===7. sezon (1984-1985)===
Yedinci sezonda, Carter ve Cooksey jeneriğe dahil edildi (Carter'ın isminin yanına "özel" hatbı getirildi) ve hikayede yeni kurgulara gidildi; Phillip artık evli ve mutlu bir adam olarak tasvir edilmektedir. Plato hamileliği sebebiyle başrolde yer almasa da sezon finali "A Special Friend"de konuk oyuncu olarak yer alır. Aynı zamanda, evde Sam karakteriyle beraber yeni bir "kader arkadaşı"nın bulunması, Arnold'ın hoşuna gider ve sonraki hikayelerde ikili sıklıkla yakın ilişkiler içinde kalır; Willis daha geri plana düşer. Bu sezonda Todd Bridges başrolde gösterilse de, bazı bölümlerde rol almaz. Ek olarak, Arnold'ın okul hayatına odaklanan hikayelere daha çok yer verilir. Değişiklikler NBC'nin umduğu reyting artışını sağlayamadı. Carter yedinci sezon sonunda ayrıldı ve sonraki sezonda yerine Mobley getirildi.
In the seventh season, Carter and Cooksey were added to the opening credits (with Carter getting special "and" billing, last in the order) and many new areas and ideas were explored in the storylines, as viewers now got to see Philip as a happily married man. Plato was no longer appearing as a main cast member, because of her pregnancy in real life. The producers felt that the pregnancy wouldn't be acceptable, so she was dropped from the show and returned for the season finale ''A Special Friend'' as a guest star. Also, since there was a new fresh-faced kid in the house with Sam, Arnold now had his own little sidekick and was happy to be a "big brother" for a change and with Willis being dropped into the background slightly, this new brotherly duo took center stage for many storylines. In the season, Todd Bridges was continuing the show as a main cast member, but developed absences in several episodes. Additionally, stories focusing on Arnold's school life (featured occasionally in many previous seasons) were delved into much more. The ratings did not improve to NBC's hopes. Carter departed at the end of the seventh season and was replaced in the final season with Mobley.
 
===8. sezon (1985-1986)===
In the1985 springbaharında of 1985NBC, NBCdüşük canceledreytingleri thesebep seriesgöstererek becausediziyi ofrafa poorkaldırma ratingskararı aldı. ABC pickedkanalı, updiziyi thekendi seriesçatısı foraltında analarak, eighthCuma seasonakşamları andyayınlanmak airedüzere itsekizinci Fridaysezonu nightshazırladı. InBu this seasonsezonda, Mobley replaced Carter as Maggie McKinney Drummond. Mobley,canlandırmak whoüzere hadMobley previouslyalındı. played an unrelatedMobley, one-offdaha loveönce interestikinci of Drummond's in the second-season episodesezonda "Teacher's Pet," wasbölümünde consideredDrummond'ın forbir Maggiebaşka whensevgilisi therolünü roleoynadığı was createdgibi, butMaggie shekarakteri wasiçin notasıl initiallydüşünülen chosenisimdir. inAncak partkendisiyle dueBain toarasındaki ageyaş disparityfarkı betweennedeniyle herbu andkarardan Bainvazgeçilmiştir.<ref>{{web kaynağı|url=https://news.google.com/newspapers?id=y_9aAAAAIBAJ&sjid=5U0NAAAAIBAJ&pg=3384,3850530&dq=mary-ann-mobley+diff-rent-strokes&hl=en|başlık=The Durant Daily Democrat – Google News Archive Search|eser=google.com|erişimtarihi=26 Ocak 2015}}</ref> ABC canceled the series after, 19 episodesbölümü andyayınladıktan airedsonra itsprojeyi finaltamamen episoderafa onkaldırarak March7 7,Mart 1986. The show returned to ABC'sdaki schedulebir infinalle Junediziyi forbitirdi. three months of summer rerunsDizi, whichHaziran endedayında onABC'nin Augustyaza 30,özel 1986.yeniden Theyayınlarına finaldahil season ranked 76th out of 106 shows and averaged an 11edildi.5 household rating.{{citation needed|date=June 2013}}
 
==Oyuncular==
* Nikki Swasey &ndash; Lisa Hayes (1982–86 geri geliş)
 
Phillip Drummond, is the only character to appear in everybütün episodebölümlerde ofoynayan thetek seriesisimdir. Arnold Jackson missed five episodes, twobeş frombölümde theyer fourthalmadı: seasondördüncü insezondaki 1981-82 (“First"First Day Blues" andve "The Team") andile threeyedinci fromsezondaki the seventh season in 1984–85 ("The Gymnasts", "Sam Adopts a Grandparent" andve "Baseball Blues") bölümleri.
 
===Yardımcı oyuncular===
Outside of the Drummond household, there were a large number of supporting characters seen over the years. Phillip's slightly dotty sister Sophia ([[Dody Goodman]]) was regularly seen in the fourth season, playing matchmaker for her brother in hopes of getting PhilipPhillip to marry again. Dudley Johnson ([[Shavar Ross]]) was Arnold's new best friend, who, like Arnold, was also adopted, with whom he shared many memorable childhood scrapes. Some of these were important or serious storylines under the "very special episode" heading, which ''Diff'rent Strokes'' popularized (see below). Ted Ramsey ([[Le Tari]]) was Dudley's adoptive father, who turned up occasionally. In the third season, [[Janet Jackson]] played Willis' girlfriend, Charlene DuPrey. She was a frequent recurring character until the sixth season, when Charlene and Willis decided to [[break up]], but remain friends. Other classmates and friends of Arnold seen over time included Robbie Jason ([[Steven Mond]]) and snobby Lisa Hayes (Nikki Swasey), who initially was sweet on Arnold, but later came to despise him, leading to hatred between the pair and many squabbles. Miss Chung ([[Rosalind Chao]]) was Arnold's teacher. In the fall of 1985, when the series moved to ABC for the seventh season, Arnold, Dudley and Lisa entered high school, where they gained a new friend in Charlie ([[Jason Hervey]]). An oft-mentioned character, spanning the entire show's run, was "The Gooch," a notorious bully at Arnold's school. First mentioned in the first-season episode "The Fight," which revolves around his bullying of Arnold, his name is mentioned in numerous episodes (and his bullying of Arnold returned as the center of several plots), with Arnold's frequent descriptions of him as a burly, troublesome brute, forever looking for trouble but not very intelligent, but the character never actually appeared on screen. In the seventh season, after years of harassing Arnold (and later Sam), the Gooch was finally defeated by Arnold's neighbor and nemesis Carmella, a [[Foreign exchange student]].
 
==Bölümler==
 
===Yan ürünler===
''[[The Facts of Life (TV series)|The Facts of Life]]'' (1979-1988) is a [[Spin-off (media)|spin-off]] of ''Diff'rent Strokes'' featuring Drummond's former maid Mrs. Garrett, who had accepted a job as the housemother for a dormitory at Eastland, an all-girls private school that Kimberly was attending. In a late first-season episode of ''Strokes'' ("The Girls School," which served as the "[[backdoor pilot]]" of ''Facts''), Mrs. Garrett took Kimberly to the school with the intent of helping her sew costumes for a school play. While there, Mrs. Garrett met Kimberly's classmates and was offered the job as "dorm mother." She declines in this episode, but come fall, clearly had a change of heart. The ''Diff'rent Strokes'' cast appeared in the first episode of ''The Facts of Life'' (at one point, Drummond asks Mrs. Garrett "Are you sure we can't change your mind to come back to us?"). The success of the spin-off led to several ''Strokes''/''Facts'' crossovers in the ensuing years. While not a spin-off, ''[[Hello, Larry]]'' (1979-1980) had a connection to ''Strokes'' as it was established in a [[Fictional crossover|crossover episode]] that PhilipPhillip Drummond and Larry Alder ([[McLean Stevenson]]) were old Army buddies and Mr. Drummond had bought the company that owned the radio station where Larry worked as a talk show host. The episode "Almost American" (A.K.A. "Night School"), was the pilot for a potential spin-off series.<ref>{{web kaynağı |başlık=Almost American |url=https://m.imdb.com/title/tt0559935/ |ajans=[[IMDb]] |tarih=19 Nisan 2019}}</ref> Additionally, Arnold appeared on the ''[[Silver Spoons]]'' episode "The Great Computer Caper" and the ''[[Amazing Stories (1985 TV series)|Amazing Stories]]'' episode "Remote Control Man."
 
===Daha sonraki projelerde karakterler===
28.987

değişiklik

Gezinti menüsü