İçeriğe atla

"Italo Montemezzi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

yazım yanlışları
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
(yazım yanlışları)
 
==Yaşamı==
Montemezzi 4 Ağustos 1875'te [[Verona]] şehrinin yakınında bulunan Vigasio komünündeComune' de doğdu.
 
Müzik eğitimi için [[Milano]] "Giuseppe Verdi Konservatuvarı"'na kayıt oldu. 1890'de yüksek kompozisyon diplomasi aldı. Mezuniyet için İncil'de bulunan "Süleyman'ın [[Ezgiler Ezgisi]]" metinini kullanarak bir [[soprano]], bir [[mezzo-soprano]], koro ve orkestra için bir [[kantata]] hazırlamıştı ve bu kantata zamanın tanınmış İtalyan orkestra şefi [[Arturo Toscanini]] idaresinde icra edildi.
Bundan sonra Montemezzi müzik eğitimini genişleterek "Harmoni" dersleri almıştır.
 
1909'da "Hellera" adlı bir üç perdelik opera hazırlamıshazırlamış ve bunun prömiyeri Torino'da "Teatro Regio"'da, orkestra şefi "Tullio Serafin" idaresi altında, sahnelenmiştir.
 
1913'ta Montemezzi en popüler ve ustalık eseri olarak [[Amore dei tre re|Üç Kralının Sevgisi]] adında operasını hazırladı. Bunun prömiyeri 10 Nisan 1913'te Milano'da verildi. Bu eserde Fransız [[Debussy]]'den etkiler görülmektedir. Bu eserin gördüğü rağbet Montemezzi'nin kariyerinde bir zirve noktası oldu. Bundan sonraki hazırladığı eserler bu eser kadar seyircinin ve opera kritiklerinin beğenisine şahit olmadılar. Bu eser birkaç İtalyan operaevindeopera yapımlandıktanevinde yayımlandıktan hemen sonra [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'de de yapılmış ve 1914'te New York [[Metropolitan Opera]]'sında ilk Amerikan temsili verilmiştir. Bunda kazandığı rağbet [[Boston]], [[Paris]] ve [[Londra]]'da tekrarlanmıştır.
 
1918de Milano [[La Scala]]'da prömiyeri yapılan ve [[Gabriele D'Annunzio]]'nun aynı adlı eserinden uyarılan [[Nave|Nave (Gemi)]] adlı operası [[I. Dünya Savaşı]]'ndan hemen sonra büyük ilgi çekti. Bu eser Milano'da çok tutulup 10 temsilden sonra doğrudan doğruya [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'da [[Chicago]]'da Amerikan prömiyeri yapıldı. Bu eserin sahnelenmesi gayet zor ve gayet yüksek maliyetli olduğu için bu eserin temsili çok tekrarlanmamaıştırtekrarlanmamıştır.
 
1931'de hazırladığı "La Notte di Zoraima"'da ABD'de çok ilgi çekti.<ref>[http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,930066,00.html Time Dergisi'nde makale].</ref>
 
Montemezzi, müzik kariyerinin son yıllarında İtalya'da ve Avrupa'nın diğer opearevlerindeopera evlerinde gördüğü biraz soğukça karşılamalar yanında [[Amerika Birleşik Devletleri]] opera sahnelerinde daha derin bir başarı kazanmıştı. Bu nedenle İtalya [[Benito Mussolini]'nin faşist idaresi altındayken Montemezzi ABD'de çalışıp yaşamayı tercih etmiştir.
 
[[II. Dünya Savaşı]] başlarında hazırlayıp 1943'te prömiyeri yapılan son opera eseri olan ''[[L'incantesimo]]'' operası ABD'de [[NBC]] Radyo sisteminde yayınlanmış ilk sahne yapımı 1952'de Verona'da olmuştur.
65

değişiklik