İçeriğe atla

"Geena Davis" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Hayatı: clean up, değiştirildi: oyuncui → oyuncusu AWB ile
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
k (→‎Hayatı: clean up, değiştirildi: oyuncui → oyuncusu AWB ile)
1956 yılında Wareham, [[Massachusetts]]'te doğan Geena Davis, erken yaşlarından itibaren müzikle yakından ilgiliydi. Piyano, flüt ve vurmalı çalgılardan bazılarını çalmayı öğrenmiş ve ergenlik döneminde bir süre için Wareham'daki kilisede org çalmıştır. New England College'den sonra gittiği Boston Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü'nden 1979'da iyi bir dereceyle mezun oldu. Bir süreliğine öğrenci olarak İsveç'te kaldığından akıcı bir şekilde İsveççe konuşabilmektedir.
 
Mezun olduktan sonra New York'taki Zoli isimli bir mankenlik ajansı için çalışmaya başladı. mankenlik, hatta bir süreliğine garsonluk bile yaptığı bu dönemde [[Sydney Pollack]]'ın dikkatini çekince başrolünde [[Dustin Hoffman]]' ın oynadığı [[Tootsie]] adlı filmdeki pembe dizi oyuncuioyuncusu rolünü alarak beyaz perdeye geçiş yapmış oldu. Bu rolün ardından ''Family Ties'' ve bir bölümünü kendisinin yazdığı ''Buffalo Bill'' gibi dizilerde oynadı.
 
Televizyon dizilerinin ardından sinema filmlerine devam eden Davis, 1982 yılında [[Chevy Chase]] ile birlikte [[Fletch]] adlı filmde rol aldı. Ardından [[David Cronenberg]]'in 1986 yapımı [[The Fly]] ( Sinek ) adlı filmi ile adını daha geniş çevrelere duyurmayı başardı. Bu filmdeki teknik bir arıza sonucu sineğe dönüşen bilim adamını canlandıran [[Jeff Goldblum]] ile evlendi. 1988 tarihli [[Beetlejuice]] adlı filmin ardından dram ve komedi filmlerinin aranan yıldızı olmayı başarmıştı. Aynı yıl bir köpek terbiyecisini canlandırdığı [[The Accidental Tourist]]'deki performansı ile [[En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü|En iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını]]'nın sahibi oldu. Bu yıllar boyunca pek çok farklı rolde oynasa da genel anlamda "beceriksiz fakat etkileyici" kadın portesini korudu.
17.302

değişiklik