İçeriğe atla

Thomas Hobbes: Revizyonlar arasındaki fark

k
İlk paragrafın ikinci satırındaki "Onlara benzemeksizin" ifadesi çok yapay kaldığından "onların aksine" şeklinde değiştirilmiştir
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
k (İlk paragrafın ikinci satırındaki "Onlara benzemeksizin" ifadesi çok yapay kaldığından "onların aksine" şeklinde değiştirilmiştir)
 
== Yaşamı, düşüncesi ve eserleri ==
Thomas Hobbes, var olan her şeyin fizik madde olduğunu ve her şeyin maddenin hareketiyle açıklanabileceğini öne sürmüştür. Belli bir sınıfa alınması güç bir filozof olan Thomas Hobbes, [[John Locke|Locke]], [[George Berkeley|Berkeley]] ve [[Hume]] gibi bir [[empirik]]tir ve onlaraonların benzemeksizinakine matematik yöntemin hayranıdır. Yalnız matematikte değil, onun uygulamalarıyla da ilgilenmiştir. Genelde [[Bacon]]’dan çok, [[Galilei]]’den esinlenmiştir.
 
Hobbes, 15 yaşındayken [[Oxford]]’a gitmiş ve orada [[skolastik mantık]] ve [[Aristoteles]] felsefesi öğrenmiştir. 22 yaşındayken Lord Hardwick’in eğiticisi olmuş, ve 1610 yılında onunla büyük bir gezi yapmıştır. Çok etkilendiği [[Galilei]] ve [[Johannes Kepler|Kepler]] üzerinde çalışmaya başlaması da bu tarihlere rastlamaktadır.
2

düzenleme