İçeriğe atla

"Sint Eustatius" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Tarih bağlantısı düzenleme
k (→‎top: Yazım hatası düzeltildi: hükümet → hükûmet AWB ile)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
Toplam alanı 21 km² kadar olan adanın, yeni bir yönetimsel yapılanma ile [[Hollanda Antilleri]]'nden ayrılıp doğrudan Hollanda'ya baglı bir "özel belde" olması gündemdedir.
 
Ada, Avrupalılarca ilk kez [[Kristof Kolomb]] tarafından [[1493]]'de görülmüş, sonraki 150 yıl boyunca da birçok ulusun egemenliğine girmiştir. [[1636]]'dan beri, arada başka ülkelerce ele geçirilmesine karşın, Hollanda'nın egemenliğinde kalmıştır. Adanın adı, [[katolik]] Aziz '''Eustatius''''dan gelmektedir.
 
[[Dosya:Eustatius 04.jpg|thumb|Mazinga Dağı (Quill)]]
Ada, eyer biçiminde olup, güneydoğusunda 602 metre yüksekliğindeki (sönmüş bir yanardağ olan) Mazinga Dağı (bilimsel adı "Quill"), kuzeybatısında ise daha küçük Signal Hill/Little Mountain ("Küçük Dağ") dağları vardır. Mazinga dağındaki yanardağı ağzı, gezginlerin ilgisini çeken bir yerdir.
 
'''Sint Eustatius''' yerlileri [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'yi tanıyan ilk "ulus" olmakla övünürler. Bu tanıma adaya [[1775]]'te gelen USS Andrew Doia adlı [[Amerikalılar|Amerikalı]] gemisinin top atışıyla selamlanmasıyla olmuştur. O zamanlar adanın şeker kamışı üretim yeri olmasının yanı sıra kuşatılmış Amerika sömürgelerine mal kaçırılan yerlerden birisi olması önemini daha da arttırmıştır. Bir ara insan sayısı 20 bine dek çıkmışsa da, sonradan [[Kurasao]] ile [[Ermiş Martin]] (Sint Maarten) adalarının gölgesinde kalmıştır.
 
{{Hollanda-Vilayet}}
925.660

değişiklik