İçeriğe atla

İpekli Tahir Efendi: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme, değiştirildi: 1826 → 1826 (3) AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme, değiştirildi: 1826 → 1826 (3) AWB ile)
 
'''İpekli Tahir Efendi''', '''İpekli Temiz Tahir''', '''İpeklizade Arnavut Tahir Efendi''' (d. [[1826]], [[Kosova]] - ö. [[1888]] [[İstanbul]]), Osmanlı din adamı. Şair [[Mehmet Âkif Ersoy]]’un babasıdır. Temizliğe düşkünlüğünden ötürü “Temiz” lakabı ile anılır.
 
== Yaşamı ==
Osmanlı sınırları içindeki [[Kosova]]’nın [[İpek, Kosova|İpek]] kasabasına bağlı Suşitsa köyünde dünyaya geldi. Babası, Suşitsalı Nurettin Ağa idi. Dini eğitim alıp imam olarak köyüne dönmek üzere [[İstanbul]]’a gitti. Dönemin ünlü din adamlarından Yozgatlı Mahmut Efendi’nin derslerine katıldı. Dini eğitimini tamamladıktan sonra köyüne dönmek yerine İstanbul’da kaldı ve devrin en itibarlı medresesi olan Fatih medresesinde başmüderresliğie kadar yükseldi. Nakşi-Halidi Şeyhi Feyzullah Efendi'nin müridanı idi.
 
Ulemadan Derviş Efendi’nin ölümü üzerine dul kalan eşi Buhara asıllı Emine Şerif Hanım ile 45 yaşında iken evlenerek Akif ve Nuriye isimli iki çocuk sahibi oldu. Oğlu Akif’in doğumundan hemen sonra [[Bayramiç]]’teki Karşıyaka Camisi’ine imam olarak atanmış ve 3 yıl bu görevi sürdürmüştü. Oğlu Mehmet Akif’e dini eğitim ve Arapça öğretmekle bizzat meşgul oldu. Mühürdar Emin Paşa ailesinin özel öğretmeni olan Tahir Efendi, Emin Paşa’nın oğulları Ahmet Tevfik ve [[İbnülemin Mahmut Kemal İnal|Mahmut Kemal’e]] de ders vermekteydi. [[1888]] yılında yaşamını yitirdi.
 
[[Kategori:1826 doğumlular]]
1.333.069

düzenleme