"Sertkaya, Akçaabat" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (ölçünleştirme)
 
 
 
===Tarihi===Eskiden Metinganiya olarak anılan 8 köyün en büyüğü ve merkezi iken daha sonra diğer köylerin ayrılması ile birlikte Sertkaya adını alarak kendi kimliğini kazanmıştır.Köyde Osmanlı zamanından kalma medrese mevcut olup, zamanında civar köylere eğitim vermekteydi.Köyün yaylası Hıdırnebi olmakla birlikte günümüzde bu yaylayı Ağaçlı,Kemaliye Kuruçam ve Arpacılı Köyleriyle paylaşmaktadır.
===Tarihi===
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
 
===Kültür===
Köde okur yazar oranı fazla olmamakla birlikte giderek artan bir ivme kazanmıştır. Genellikle Elektrik ve Telefon şebeke işleri ile uğraşmakta olan köylüler, kışın bu işlere ara verildiğinden dolayı kahvehanelerde zaman geçirmekte ve kahvehane kültürünü geliştirmektedir.Her yıl 19-20 temmuz günlerinde yapılan Hıdırnebi yayla şenliklerine ayrı bir önem verilmekte olup, çalışan çalışmayan, uzakta olan,gurbette olan, askerde olan bütün herkes iznini bu günlere rastlatmak için olağanüstü bir çaba gösterir Günler öncesinden hazırlıklar yapılır ve yaylaya çıkılır. Davul zurna eşliğinde horonlar oynanır.Civar köyler içinde horon kültürü en gelişmiş köy Sertkaya Köyüdür.
Köyün [[gelenek]], görenek ve [[yemek|yemekleri]] hakkında bilgi yoktur.
 
===Coğrafya===
Trabzon iline 30 km, Akçaabat ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köyün yukarısında bulunan Hıdırnebi kayası Trabzon'u üstten gören bir balkon konumundadır.Köy ayrıca bir orman köyüdür.Hıdırnebi kayası eteklerinde bulunan köyün yukarısı tamamen ormanlarla örtülüdür.Köyün içerisinden fazla suyu olmamakla birlikte iki dere akmaktadır.
Trabzon iline 30 km, Akçaabat ilçesine 17 km uzaklıktadır.
 
===İklim===
 
===Ekonomi===
Köyün ekonomisi [[tarım]] ve [[hayvancılık|hayvancılığa]] dayalıdır.
 
===Muhtarlık===
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
:[[2004]] - Selim Akkol
:[[1999]] - Hüseyin AKKOL
:[[1994]] - Noman KARDAŞ
:[[1989]] - Noman KARDAŞ
:[[1984]] - Yakup AKDOĞAN
 
===Altyapı bilgileri===
Köyde [[ilköğretim]] okulu vardır. Köyün [[içme suyu şebekesi]] vardır ancak [[kanalizasyon]] şebekesi yoktur. [[Ptt]] şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı]] ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[asfalt]] olup köyde [[elektrik]] ve sabit [[telefon]] vardır.Ayrıca 2007 yılında yenilenen muhteşem bir camisi mevcuttur.
 
==Dış bağlantılar==
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü