"Wehrmacht" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎top: düzeltme, değiştirildi: 1935 → 1935 (3) AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(→‎top: düzeltme, değiştirildi: 1935 → 1935 (3) AWB ile)
}}
 
'''Wehrmacht''' ([[Türkçe]] anlamı: '''Savunma Gücü'''), [[1935]] ile [[1945]] yılları arasında [[Nazi Almanyası]]'nın silahlı kuvvetleridir. "Waffenträger der Nation" (Ulusun Silahtarı) olan [[Heer]] (Kara Kuvvetleri), [[Kriegsmarine]] (Deniz Kuvvetleri) ve [[Luftwaffe (Wehrmacht)|Luftwaffe]]'den (Hava Kuvvetleri) oluşmaktaydı.
 
[[Adolf Hitler]], 16 Mart [[1935]]'te, [[Versay Antlaşması]]'nda Almanya'nın silahlı gücüne sınır koyan maddeleri iptal ederek ordunun yeniden silahlandırılması için çalışmaya başlamıştı. Bununla birlikte [[Weimar Cumhuriyeti]] dönemindeki silahlı kuvvetlerinin adı olan [[Reichswehr]], ''Wehrmacht'' olarak değiştirilmiştir. [[Reichsheer]], [[Heer]] olarak; [[Reichsmarine]] ise [[Kriegsmarine]] olarak değiştirilmiş ve ayrıca [[Luftwaffe (Wehrmacht)|Luftwaffe]] kurulmuştur.
 
[[Adolf Hitler]]'e doğrudan bağlı olan özel kuvvetleri [[SS-Verfügungstruppe]] (kısaca: SS-VT), Mayıs 1940'taki [[Fransa Seferi]]'nden sonra ''[[Waffen-SS]]'' olarak adlandırılarak, Wehrmacht'a bağlı kara, hava ve deniz kuvvetleri ile birlikte devletin dördüncü silahlı kuvveti olmuştur. Çoğu tarihçi, araştırmacı ve [[II. Dünya Savaşı]] döneminde yaşamış insan, Wehrmacht'ın o zamanlar hem [[Avrupa]]'nın, hem de dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri olduğunu söyler. {{Kaynak belirt}}
1.319.276

değişiklik

Gezinti menüsü