"Lionel Richie" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Tarih bağlantısı düzenleme
k (Ulam eklendi)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
'''Lionel Richie''' (d. 20 Haziran 1949, [[Alabama]]), [[Amerikalılar|Amerikalı]] [[soul]] ve [[R&B]] şarkıcısı.
 
Richie, 20 Haziran [[1949]] tarihinde [[Amerika Birleşik Devletleri]]'nin [[Alabama]] eyaletindeki [[Tuskegee]] bölgesinde dünyaya geldi. 60'lı yılların ortalarında [[Commodores]] topluluğuna [[vokalist]] ve saksofoncu olarak girdi. Grup, [[1968]]'de [[Atlantic Records]] ile gerçekleştirdiği tek albümlük anlaşmanın ardından [[Motown]] Kayıt Şirketi'yle sözleşme yaptı ve Lionel Richie, grubun en öndeki ismi olması nedeniyle 70'li yılların başından itibaren ün kazanmaya başladı.
 
Richie, 70'li yılların sonlarına doğru diğer sanatçılar için şarkı yazmaya başladı. [[Kenny Rogers]] için 1980 yılında zirveye yerleşen "[[Lady]]" adlı şarkıyı besteledi. "[[Share Your Love]]"ı yazdıktan kısa süre sonra "[[Endless Love]]" ([[Sonsuz Aşk]]) isimli filmin tema şarkısında [[Diana Ross]] ile düet yaptı.
 
Richie, [[1982]]'de kendi adını taşıyan ilk albüm çalışmasını bitirdi. Motown Kayıt Şirketi etiketiyle yayınlanan ve dağıtımını [[Universal]] Music'in üstlendiği "Lionel Richie", sanatçının Commodores kapsamındaki çalışmalarıyla aynı çizgide yer alan 9 şarkısını içeriyordu. Bunlardan en çok ilgi göreni, "[[Truly]]" adlı şarkı oldu. Sanatçı [[1983]] yılında "[[Can't Slow Down]]" adlı ikinci albüm çalışmasını beğeniye sundu. 20 milyon adet satılan ve 2 adet [[Grammy ödülü]]ne layık görülen albümün<ref>http://en.wikipedia.org/wiki/Can%27t_Slow_Down_%28Lionel_Richie_album%29</ref> öne çıkan parçaları "[[All Night Long]]" ve "[[Hello]]" oldu. Richie daha sonra "[[White Nights]]" ([[Beyaz Geceler]]) filmi için "[[Say You, Say Me]]" adlı tema şarkısını besteledi. Ardından tüm dünyada ses getiren "[[We Are The World]]" parçası için [[Michael Jackson]] ile birlikte çalıştı.
 
[[1986]]'da sanatçı "[[Dancing On The Ceiling]]" adlı albümünü çıkardı. Ayrıca Lionel Richie, [[MTV]]'nin siyah yasağını bozan 3 sanatçıdan ([[Michael Jackson]], [[Prince]], Lionel Richie) birisidir. 2010 yılında Haiti için hazırlanan "[[We Are The World 25 For Haiti]]" için [[Quincy Jones]] ile birlikte prodüktörlük yapmıştır.
 
== Albümler ==
893.018

değişiklik

Gezinti menüsü