İçeriğe atla

Giulio Andreotti: Revizyonlar arasındaki fark

k
Tarih bağlantısı düzenleme
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
|imza =
}}
'''Giulio Andreotti''' (14 Ocak [[1919]], [[Roma]] - 6 Mayıs 2013, [[Roma]]), [[İtalyanlar|İtalyan]] politikacı. Üç kez İtalya başbakanı ve başta Dışişleri olmak üzere birçok Bakanlık görevinde bulunmuştur. İtalyan Mafyası ile çeşitli ilişkileri kurduğu ve onlardan çoğu kez mali anlamda destek sağladığı iddia edilmektedir.
 
[[1946]]'da İtalyan parlamentosuna seçilen Giulio Andreotti, [[Hristiyan Demokrat]] lider [[Alcide De Gasperi]]'nin savaş sonrası kurduğu hükûmetlerde bakanlık görevi üstlendi. [[1983]]-[[1989]] yılları arasında [[İtalya Dışişleri Bakanlığı]] görevinde kaldı. [[1989]]-[[1992]] yılları arasında, [[Hristiyan Demokratlar]]'ın lideri olarak üçüncü kez [[İtalya başbakanı]] oldu. [[1991]] yılında Cumhurbaşkanı [[Francesco Cossiga]] tarafından hayat boyu senatör ilan edildi ve öldüğü 2013 yılına dek senatörlük görevini sürdürdü.
 
Andreotti döneminin en önemli olayı, o yıllara kadar gizli kalmış olan [[Gladio]] teşkilatının açığa çıkmasıydı. [[Gladio]], [[NATO]] ülkelerinin [[komünizm]] ile mücadele etmek amacıyla [[İtalya]]'da kurdukları gizli bir [[paramiliter]] örgüttü. [[Gladio]], [[Gerginlik stratejisi]] uygulayarak halk üzerinde baskı ve sürekli bir tehdit içgüdüsü yaratarak, hem halkı manipüle etmek hem de Komünist oluşumları baltalamak amacıyla kurulmuştu. Gladio aynı zamanda yerel birçok iş adamı ve Mafya üyesiyle de ilişki kurmuştu.
1.048.562

düzenleme