İçeriğe atla

"Mirko Messner" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme, değiştirildi: 1948 → 1948 (5), 16 Aralık → 16 Aralık AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme, değiştirildi: 1948 → 1948 (5), 16 Aralık → 16 Aralık AWB ile)
[[Dosya:Messner Mirko.jpg|thumb|Mirko Messner]]
 
'''Mirko Messner''' (d. [[16 Aralık]] [[1948]] [[Windischgrätz]]) [[Avusturya]]lı Slav dilleri uzmanı, politikacı ve 11 Mart 2006'dan beri, [[Melina Klaus]]'la birlikte [[Avusturya Komünist Partisi]] (KPÖ) genel başkanıdır.
 
[[Karintiya]]'da yaşayan [[Slovenler|Sloven]] azınlığa dahil olan Messner politik olarak aktif bir aileden gelmektedir. Babası Janko Messner savaştan sonra Karintiya'da Sloven Kurtuluş Cephesi üyesiydi. Makedonya kökenli annesi [[II. Dünya Savaşı]] sırasında [[Tito]]'nun partizanlarındandı.
[[Viyana Üniversitesi]]'ndeki Slav dilleri ve [[germanistik]] eğitiminden sonra aynı üniversitede doktora yaptı. Daha sonra bir bilgisayar şirketinde çalışan Messner gazetecilik yapmaktadır.
 
Gençlik yıllarında siyaseten aktif olan Messner, Karintiya'da Sosyalist Ortaokul Öğrencileri Birliği'ne üyeydi. Bu birliğin dağılmasından sonra Komünist Öğrenciler Birliği'ne katıldı ([[KSV]]) ve Sloven Öğrenciler Kulübü'nde aktif olarak çalıştı. Bu sürede [[1989]]'a kadar yayınına devam eden Slovence öğrenci dergisi Kladivo'yu yayınladı. [[1973]]'te KPÖ'ye katıldı. Sloven azınlıkla ilgili uluslar politikasında partiyle anlaşamadığı için [[1987]]'de merkez komite üyeliği de dahil olmak üzere partideki tüm görevlerinden istifa etti. Partinin [[Graz]]'daki yenilenme kongresinden sonra KPÖ'nün yeniden yapılandırılmasına [[Klagenfurt]]'tan katıldı, partinin genel yönetimine seçildi ve yönetimde azınlıklar sözcüsü seçildi. [[2006]] Mart ayında görevinden ayrılan [[Walter Baier]]'in yerine genel başkan oldu. [[2006 Avusturya Millî Meclis Seçimi]]'nde hizbin ilk sıra adayıydı.
 
[[Kategori:1948 doğumlular]]