İçeriğe atla

"Britannicus" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Tarih bağlantısı düzenleme
(düzeltme AWB ile)
k (Tarih bağlantısı düzenleme)
|image= [[Dosya:Britannicus-Louvre.jpg|150px]]
|caption=}}
'''Tiberius Claudius Caesar Britannicus''' (12 Şubat [[41]] - 11 Şubat [[55]]) Roma İmparatoru [[Claudius]] ve üçüncü karısı Roma İmparatoriçesi [[Valeria Messalina|Messalina]]'nın oğlu. Babasın tahta çıkmasında kısa bir süre sonra doğduğu için veraset göstergesi olarak kabul edildi. Annesi öldürülüp babası Claudius [[Genç Agrippina]] ile evlendiğinde genç bir çocuktu. Bu Agrippina'nın büyük oğlu [[Nero]]'ya onun elemine etme şansı verdi. Nero tahta çıkar çıkmaz onu 14. yaş gününden hemen önce öldürttü .
 
== Doğumu ve çocukluğu ==
[[Dosya:Claudiusreal.jpg|sol|thumb|300px|Britannicus'un doğumu anısına bastırılmış [[sestertius]]]]
 
Britannicus, bir ihtimale göre, 12 Şubat [[41]]'de [[Roma İmparatoru]] [[Claudius]] ve karısı [[Messalina]]'nın oğlu olarak doğmuştur<ref>Levick'e göre bu tarih bir yıl hatalıdır</ref>. Claudius'un en büyük oğlu yaklaşık 14 yaşında yaklaşık 20 yıl önce öldüğünden babasının hayatta kalan tek erkek çocuğudur. Bu sebeple, babasının varisi olduğunun bir işareti olarak yine onun [[praenomen]]'ini (Roma yurttaşının ilk adı) alacak şekilde '''Tiberius Claudius Germanicus''' adı verilmiştir. Britannicus'un babası sadece bir ay önce tahta çıkmıştı ve varisi olarak oğlunun doğmasıyla konumunu daha da güçlendirdi. Doğumun anısına, ön yüzünde ''Spes Augusta'' - (imparatorluk ailesinin umudu) yazan [[sestertius|sestertii]] bastırıldı. İki yıl sonra, 43 yılında, Senato tarafından Claudius'a Britanya'nın fethi onuruna '''"Britannicus"''' unvanı verildi. İmparator bu unvanı kendisi için kullanmayı reddetse de oğlu adına kabul etti. Bu onun gelecek kuşaklar tarafından da tanınanacak olduğu adı oldu. Suetonius'a göre Claudius, Britannicus'a çok düşkündü. Kamu etkinliklerinde onu yanında gezdiriyor ve kalabalıklardan da benzer cevabı alabilmek için "İyi şanslar oğlum!" diye bağırıyordu. Erken olgunlaşmış bir çocuk olduğu söylenir.
 
== Annesi Messalina'nın ölümü ==
Claudius'un saltanatını korumak için yaptıkları kısa vadede Britannicus ergenliğe yaklaşana kadar henüz tamamlanmamıştı. 54 yılı sonlarında, Britannicus 6 ay içerisinde Roma geleneklerine göre ergenlik çağına gelecek ve erken olgunlaşacaktı. Tarihçi [[Suetonius]]'a göre, Claudius artık ihtiyacı kalmadığından Agrippina'dan boşanmak ve Nero'dan kurtulmayı düşünmeye başlamıştı. Başlangıç olarak hem Nero hem de Britannicus, Claudius tarafından Senato'ya son hitabında eşit olarak takdir edildi. Suetonius, Claudius'un [[toga virilis]] giydiğinde her şeyin tam olması için oğluna bir an önce büyümesi tavsiyesinde bulunduğunu aktarır.
 
Bu durum üzerine Nero'nun destekçileri harekete geçti. [[13 Ekim]] [[54]] tarihinde Claudius, doğal yollardan ya da bir ihtimale göre Agrippina'nın zehirlemesi sonucu öldü. Tacitus, Britannicus ve kız kardeşlerinin Nero'nun tahta çıkmasını engellemeye yönelik harekette bulunmalarını önlemek amacıyla odalarına kilitlendiklerini iddia eder. Nero, imparatorun cenazesinde ağıtlar söyledi ve ardından tek başına tahta çıktı. Claudius'un, Britannicus ve Nero'nun ortak ya da Britannicus'un tek başına saltanatını isteyen yeni vasiyeti imparatorun adamları tarafından senato'da sümen altı edildi. Tacitus'a göre Britannicus'un destekçisi olan azatlı köle [[Tiberius Claudius Narcissus|Narcissus]] çabucak öldürüldü. Britannicus geri plana itilmişti.
 
== Ölümü ==
Tacitus, Nero'nun Britannicus'un halkın gözündeki imajını bozmak için yaptığı sayısız denemeden bahseder. Örneğin, 14. doğum gününden kısa bir süre önce yapılan bir içki aleminde Nero Britannicus'tan şarkı söylemesini istemişti. Ancak Britannicus küçük düşmekten kurtulduğu gibi, okuduğu şiirin ardından Nero'nun lütfundan nasıl mahrum bırakıldığı hakkında bir hikâye anlatarak misafirlerin sempatisini kazanmıştı. Tacitus, aynı zamanda Britannicus'un ölümünden birkaç gün önce Nero'nun cinsel tacizine uğradığını söyler.
 
Tacitus'a göre Nero, Britannicus'a karşı babasının katili olan aynı zehirci [[Locusta]] ile anlaşmıştı. İlk doz denemesi başarısız oldu. Britannicus, kız kardeşi [[Claudia Octavia]], Agrippina, ve birkaç başka soylunun da hazır bulunduğu bir akşam yemeğinde içkisine konulan ilaçla zehirlendi. Zehir hemen ölümcül etkisini gösterdi ve Britannicus ağzından köpükler çıktığı halde yere düştü. 11 Şubat [[55]] tarihinde, 14. doğum gününden bir gün, ergenliği ulaşmasından bir ay önce ve babasının ölümünden sadece dört ay sonra öldü.<ref>Barrett'e göre. Birçok diğer yazar bu ayda öldüğü konusunda hemfikirdir.</ref>. Nero, cinayeti çocuğun [[sara]] krizinden öldüğü iddiasıyla örtbas etti. Aralarında Anthony Barrett'in de bulunduğu bazı modern tarihçiler, Britannicus'un gerçekten de bir hastalık sonucu ve büyük ihtimalle şiddetli bir nöbet nedeniyle öldüğünü iddia ederler. Bu belki de Nero'nun sara nöbeti iddiasının da nedenidir. Britannicus hemen yakıldı ve Julio-Claudian hanedanının sonuncusu olarak [[Augustus Mozolesi]]'ne defnedildi.
 
[[Suetonius]]'a göre Britannicus, babası [[Vespasian]]'ın Britanya lejyonları komutanı olduğu geleceğin imparatorlarından [[Titus]]'un iyi arkadaşıydı. Flavian'ların kendilerini Julio-Claudian'larla ilişkilendirme çabaları sırasında Titus, Britannicus'un öldürüldüğü gece onunla beraber oturduğunu iddia etmiştir. Ayrıca zehirden tattığını ve bunu sonucu ciddi ve uzun bir hastalık geçirdiğini de iddia etmiştir. Titus sonradan arkadaşı adına altın bir heykel diktirecek ve onun anısına sikke bastıracaktı.
915.992

değişiklik