"Harold Macmillan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme, değiştirildi: 29 Aralık → 29 Aralık, 1894 → 1894 (10) AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzeltme, değiştirildi: 29 Aralık → 29 Aralık, 1894 → 1894 (10) AWB ile)
|imza =
}}
'''Maurice Harold Macmillan''' (d. 10 Şubat [[1894]] – ö. [[29 Aralık]] [[1986]]), [[Muhafazakâr Parti]] üyesi [[İngilizler|İngiliz]] siyasetçi, [[1957]]-[[1963]] arası [[Birleşik Krallık]] başbakanı.
 
Macmillan'ın ilk icraatlarından biri, [[Kıbrıs]]'ta hapisteki başpiskopos [[Makarios]]'u serbest bırakmak oldu. Bu, İngiltere'nin Kıbrıs sömürgesindeki katı siyasetinden vazgeçmesinin ilk sinyaliydi. 19 Haziran [[1958]]'de açıklanan Macmillan planı, yedi yıllık bir geçiş dönemi çerçevesinde adaya siyasi otonomi tanıyordu, adadaki Türklerin ve Rumların siyasi haklarını belirliyordu.<ref>[http://www.cyprus-conflict.net/macmillan_plan.htm Macmillan Planı]</ref>
 
Amerikan nükleer füzelerinin İngiltere'de konumlandırılması böylece ülkesinin nükleer caydırıcılık kazanması için [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]] ile müzakere yaptı. [[1962]]'de Nassau Antlaşması ile Polaris füzelerini almayı başardı. Bu anlaşmaya kızan [[Fransa]] [[başkanı|Devlet başkanı]] [[de Gaulle]], İngiltere'nin [[Avrupa Ekonomik Topluluğu|AET]] üyeliğini veto etti.
 
İngiltere, ABD ve [[Sovyetler Birliği|SSCB]] arasında 1962'de imzalanan Nükleer Testlerin Kısmen Yasaklanması antlaşmasının mimarlarındandı.
 
Macmillan, [[Süveyş Krizi]] sonrasında soğuyan ABD-İngiltere ilişkilerini düzeltmek için çaba harcadı ve başarı sağladı. Avrupa ülkelerine yakınlaştı, AET'ye geç de olsa üye olmak için çaba gösterdi. Başbakanlığı döneminde [[Afrika]]'daki İngiliz sömürgeleri bağımsızlıklarını kazanmaya başladılar. [[1957]]'de [[Gana]], [[1960]]'ta [[Nijerya]] ve [[1963]]'te [[Kenya]] bağımsız oldu. Ancak [[Orta Doğu]]'daki İngiliz siyaseti müdahaleci olmaya devam etti. [[Irak]]'a ve [[Umman]]'a müdahale edildi.
 
Macmillan'ın ekonomideki başarısı, [[1959]] yılındaki genel seçimleri Muhafazakârların kazanmasını sağladı.
 
== Kaynakça ==
831.957

değişiklik

Gezinti menüsü