İçeriğe atla

III. Andronikos: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
| imza =
}}
'''III. Andronikos Paleologos''' (Yunanca: Ανδρόνικος Γ' Παλαιολόγος (25 Mart, [[1296]] Konstantinopolis - [[15 Haziran]] [[1341]]) Konstantinopolis, [[Bizans İmparatorluğu|Bizans]] imparatoru: 1321'den itibaren rakip imparator olduktan sonra 1328-1341. III. Andronikos, [[IX. Mihail]] ile [[Kilikya Ermeni Krallığı]] Kralı [[II. Levon (Ermenistan)|II. Levon]] ve Kraliçe Keran (Kir Anna) çiftinin kızı [[Ermenistanlı Rita|Rita]] (evlendikten sonraki ismi Maria) oğludur.
 
Bizans İmparatorluğu'nun gerileme sürecinin son döneminde imparatorluğu güçlendirmeye ve eski Bizans topraklarını geri almaya çalışmıştır. III. Andronikos [[1341]]de Konstantinopolis'te 44 yaşında iken ölmüş ve yerine oğlu olan [[V. İoannis]] Bizans İmparatoru olmuştur.
III. Andronikos Osmanlı devletine karşı mücadelesinde başarısız kalmıştır ve Bizans topraklarının Osmanlı devletinin eline geçmesini önleyememiştir. Osmanlılar [[1326]]'da Bursa'yı ele geçirip başkent yaptıktan sonra Bizans'a ait olan Marmara bölgesinde askerî harekata geçmişler ve Mayıs [[1329]]'da İstanbul Boğazı kıyılarında 8.000 kişilik bir ordu ile görünmüşlerdir. Türklerin Kocaeli yarımadasındaki kaleleri alarak İstanbul yakınlarına gelmeleri Bizanslıları telaşa düşürdü. Bizans İmparatoru III. Andronikos ülkesi için ciddi bir tehlike teşkil eden Osmanoğulları’nı durdurmak, kaleleri geri almak ve İznik’i kurtarmak amacıyla 1329 yılında kalabalık ordusuyla 2 gün yürüdükten sonra 3. gün sabahı düşmanla temasa geldi. Darıca ile Eskihisar arasında bulunan Pelakonon önlerinde Orhan Gazi’nin komuta ettiği Osmanlı ordusu ile giriştiği meydan muharebesinde yenilgiye uğradı. Bozulmuş olan Bizans askerleri hayatlarını kurtarmak için dörde ayrılarak bir kısmı Filokrini, bir kısmı Nikitiato (Çayırova mevkiinde), bir kısmı Dakibyza (Gebze) ve diğer kısmı da Riçio (Darıca) kalelerine sığınmak zorunda kaldılar. İmparator yaralı bir halde İstanbul’a getirildi.
 
III. Andronikos ve İoannis Kantekuzenos'un 2.000 paralı asker ile takviyeli Bizans ordusu ile ilk defa olarak [[11 Haziran]] [[1326]]'da [[Maltepe (Palekanon) Savaşı]]'na girişmişlerdir. Bu savaşta Bizans ordusu Osmanlı ordusuna yenilmiştir. Böylece III. Andronikos'un Bizans Anadolu topraklarını geri alma planları suya düşmüştür ve Bizanslılar bir daha böyle planlara girişmemişlerdir. Kocaeli ve özellikle eski Doğu Roma ve Bizans başkentleri olan [[İzmit]] ([[Nikomedia]]) ve [[İznik]] ([[Nicea]]) Bizans tarafından savunulamaz duruma gelmiş ve Osmanlı orduları tarafından, İznik [[1331]]de ve İzmit [[1337]]de Bizans'in elinden çıkmıştır.
 
Bunun üzerine III. Andronikos [[1333]]'te Osmanlı hükümdarı [[Orhan Gazi|Orhan Bey]]'e bir barış anlaşması teklif etmiş ve yıllık 12.000 Bizans altını haraç karşılığında [[Bitinya]]da Bizans elinde kalmış olan arazilere Osmanlı'ları hücum etmemesini teklif etmiştir.
1.333.128

düzenleme