İçeriğe atla

Güneş: Revizyonlar arasındaki fark

Ek bilgi.
(→‎Gaz yuvar: düzeltme AWB ile)
(Ek bilgi.)
'''Güneş''', [[Güneş Sistemi]]'nin [[merkez]]inde yer alan [[yıldız]]. [[Orta büyüklükte yıldızlar|Orta büyüklükte bir yıldız]] olan Güneş, tek başına Güneş Sistemi [[kütle]]sinin % 99,8'ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş'in çevresinde dönen [[gezegen]]ler, [[asteroit]]ler, [[gök taşı|gök taşları]], [[kuyruklu yıldız]]lar ve [[kozmik toz]]lardan oluşur. [[Gün ışığı]] şeklinde Güneş'ten yayılan [[enerji]], [[fotosentez]] yoluyla [[Dünya]] üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlar ve Dünya'nın [[iklim]]i ile [[hava durumu]]nun üzerinde önemli etkilerde bulunur.
 
[[Samanyolu Gökadası]]nda bilinen yaklaşık 200 milyar [[yıldız]]dan birisi olan Güneş'in [[kütle]]si [[sıcak]] [[gazlar]]dan oluşur ve çevresine [[ısı]] ve [[ışık]] şeklinde [[radyasyon]] yayar. Güneş, yaklaşık olarak, Dünya'nın [[çap]]ının 109 katına (1.5 milyon km), hacminin 1,3 milyon katına ve kütlesinin 333 bin katına sahiptir. [[Yoğunluk|Yoğunluğu]] ise Dünya'nın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş samanyolu galaksisi etrafında [[Yörüngeler listesi|yörünge]]<nowiki/>si vardır, bu yörüngede 828.000km/s hızda hareket eder, yönrüngede hareket ederken kendi sistemindeki gezegen, meteor vs tüm parçalar güneş ile birlikte samanyolu etrafında dönmektedir. Bu hızı, yer değişikliğini bir uzay aracı güneş sisteminden komple çıktıktan sonra farkeder, güneş ve güneş sistemi kendisinden 1saatte 828.000km olarak uzaklaşacaktır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70.000&nbsp;km hızla döner ve bir tam turunu yaklaşık 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500&nbsp;[[°C]] ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneş'ten çıkan [[enerji]]nin 2,2 milyarda 1'i [[yeryüzü]]ne ulaşır. Geriye kalan enerjisi [[uzay]]da kaybolur. Güneş’in üç [[gün]]de yaymış olduğu enerji, Dünya'daki tüm [[petrol]], [[ağaç]], [[doğal gaz]] vb. [[yakıt]]a eşdeğerdir. [[Güneş ışınları]] 8,44 [[dakika]]da [[yeryüzü]]ne ulaşır. Güneş, [[Dünya]]'ya en yakın [[yıldız]]dır. [[Çekim kuvveti]] Dünya [[yer çekimi]]nin 28 katıdır.
 
Güneş yüzeyi kütlesinin %&nbsp;74'ünü ve hacminin %&nbsp;92'sini oluşturan [[hidrojen]], [[kütle]]sinin %&nbsp;24-25'ünü<ref>{{Dergi kaynağı
2.666

düzenleme