"Oliver Cromwell" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
k (→‎Rump Parlamentosunu dağıtma söylevi: Yazım hatası düzeltildi: hükümet → hükûmet AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
[[Dosya:Cooper, Oliver Cromwell.jpg|thumb|Oliver Cromwell]]
'''Oliver Cromwell''' (d. [[25 Nisan]] [[1599]], Huntington - ö. [[3 Eylül]] [[1658]], Londra), [[İngilizler|İngiliz]] siyaset adamı, asker ve devlet yöneticisi olup [[İngiliz İç Savaşı]]'nda Parlamento güçlerinin zaferinde etkin rol oynamıştır. [[İngiltere]]'nin yönetim biçimini krallıktan [[cumhuriyet]]e çevirmiş ama 1653'ten ölünceye kadar ''Devlet Koruyucu Lord'' unvanı ile ülkeyi tek başına idare etmiştir.
 
== Çocukluk ve Gençlik Yılları ==
== Rump Parlamentosunu dağıtma söylevi ==
 
[[Rump Parlamentosu]] adıyla anılan, birbirleriyle hizip çatışmaları ile vakit geçirip hiçbir siyasi karar alamayan, hatta yeni parlamento üyelerini seçimi konusunda bile bocalayan bu yapıyı [[20 Nisan]] [[1653]] günü General Oliver Cromwell 40 tüfekli asker eşliğinde aşağıdaki sözlerin ardından feshetmiştir:
 
{{Alıntı|Acele edin ve defolup gidin. Oturumunuzu sonlandırmaya geldim. Meclisi yaptığınız her icraat ile kirletmenize ve şerefsizleştirmenize artık kalıcı bir son vermeye geldim. Siz ki fitneci, fesatçı, meclis üyeleri, siz ki iyi bir hükûmet olmak dışındaki her şeysiniz! Kiralık sefil yaratıklar, zavallılar, ülkenizi en küçük şahsi çıkar adına satılığa çıkaranlar, birkaç kuruş için Tanrı'ya ihanet edenler, içinizde bir parça da olsun erdem kalmadı mı? Bir parça vicdan da mı yok? Atım kadar bile dindar değilsiniz! Altın sizin yeni Tanrınız olmuş! Satılığa çıkarmadığınız bir değer bile kalmadı. Ulusunuz adına iyi bir şey düşünemez misiniz? Sizi çıkarcı sürüsü, bulunduğunuz bu kutsal meclisi, varlığınızla kirletiyorsunuz! Tanrının kutsadığı bu meclisi, ahlak yoksunu davranışlarınızla hırsızların ini haline çevirdiniz! Halkın size verdiği yetkiyi kötüye kullandınız. Halkın umutsuz dertlerine çare olmalıydınız, kendiniz halka en büyük dert kaynağı oldunuz! Ama ülkeniz beni asırlardan beri temizlenmemiş bu ahırı temizlemeye çağırdı! Bu gücü de bana Tanrı verdi. Bu şeytan ocağını yönetmeye geldim. Vay halinize! Şimdi derhal defolun! Acele edin rüşvetin köleleri! Acele edin, gidin! Süslü saltanat eşyalarınızı alın ve defolup gidin!}}
1.179.628

değişiklik

Gezinti menüsü