İçeriğe atla

"Amharalar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Dil: bilgi eklendi
(→‎Kaynakça: düzenleme)
Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
(→‎Dil: bilgi eklendi)
Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
==Tarihçe==
==Dil==
Amharca (Amarigna veya Amarinya olarak da bilinir) ana dil olarak konuşur . Etiyopya nüfusunun% 29,3'ü tarafından konuşulmaktadır.  Afro-Asya ailesinin Semitik şubesine aittir . [https://en.wikipedia.org/wiki/Afro-Asiatic_languages]Amhara 
 
Donald Levine'e göre, Afro-Asya (Hamito-Semitik) dil ailesi muhtemelen doğu Sahra'da veya güneybatı Etiyopya'da ortaya çıktı . Proto - Semitik , proto- Cushitic ve proto- Omotic dilleri konuşan erken Afro-Asya popülasyonları MÖ dördüncü veya beşinci binyıllar arasında farklılık gösterirdi. Kısa bir süre sonra, proto-Cushitic ve proto-Omotic gruplar geçiş proto-semitik hoparlörlerle, Etiyopya dağlık yerleşmiş olurdu Sina Yarımadası'nı içine Küçük Asya . Daha sonra Güney Arabistan halklarının geri dönüş hareketi Semitik dilleri Etiyopya'ya tanıtırdı. Arkeolojik kanıtlara dayanarak, bölgede Semitik konuşmacıların varlığı MÖ 500'den önceki bir tarihe kadar uzanmaktadır.  Dil analizi M.Ö. 2000 gibi erken bir tarihte Etiyopya'da Sami dillerin varlığını düşündürmektedir. Levine, bu bin yılın sonunda Büyük Etiyopya'nın çekirdek sakinlerinin Semitik, Cushit ve Omotic dallarının Afro-Asya dillerini konuşan esmer Kafkasoid ("Afro-Akdeniz") agropastoralistlerden oluşacağını gösteriyor.
 
Robert Fay göre, antik Sami konuşmacılar Yemen idi Himyarites ve onlar yerleşti Aksum kuzey Etiyopya alanda. <sup>[ ''Kaynak belirtilmeli'' ]</sup> , onlar yerli konuşmacılarla Orada evlilikler Agaw Modern Amhara vatan içine ve diğer Cushitic dillere ve giderek yayılma güneye <sup>[ ''kaynak belirtilmeli'' ]</sup> . Onların torunları, Amhara'nın ilk öncülleri olan Etiyopya Ortodoks Tewahedo Kilisesi'nin resmi dili Ge'ez'i konuştu .  Öte yandan Etiyopya Araştırmaları konusunda uzmanlaşmış Etiyopyalı akademisyenler[https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopian_Orthodox_Tewahedo_Church]Amhara Amhara [https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopian_Studies]gibi Messay Kebede ve Daniel E. Alemu genellikle bu teori hatta hiç gerçekleştiyse göç, karşılıklı alışverişi biri olduğunu savunarak karşı çıkıyorlar ve Amharas ve diğer Ethiosemistic konuşan etnik gruplar yabancı işgalciler olarak karakterize gerektiğini.
 
==Din==
==Ayrıca bakınız==
1.123

değişiklik