İçeriğe atla

"Kartepe Dağı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

yazım yanlışları
k (düz.)
(yazım yanlışları)
| Çıkış yolu =
}}
'''Kartepe''', eski ismi '''Kel Tepe''', [[İzmit]]'in güneydoğusunda, [[Samanlı dağları]] silsilesinin en yüksek noktası [[1601]] m. yüksekliğinde [[Marmara bölgesi|Marmara Bölgesi]]nin ikinci en yüksek dağıdır. En rahat ulaşım [[Maşukiye]] beldesinden en rahat ulaşım sağlanır. Zirvesinde kurulan [[Kartepe Kayak Tesisleri]] (Green Park Otel) ile turizm yönünden de gelişmiştir.
 
==Özellikleri==
Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşan dağ, [[maki]] ve [[orman]] örtüsüyle kaplıdır. [[Fındık]], [[Meşe]], [[Kestane]] çok sık bulunan ağaçlardır. Ormanlık kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağ eteklerinde [[zeytinlikler]] ve [[meyve bahçeleri]] arasında sıralanan köyler ve kasabalar vardır. Kartepe'nin güney yamaçlarından [[Pamukova]]'ya inen stabilize yol, kışın ulaşıma kapanır.
 
Kış sporlarının yapıldığı diğer turistlik bölgelerimizden deniz manzaralarına sahip birkaç dağdan biri olması nedeniyle ayrı bir gü­zellikgüzellik taşıyan Kartepe, yaz ve kış faydalanılabilecek bir özelliğe sahiptir.
 
==Turizm==
65

değişiklik