İçeriğe atla

"Çerkez Ethem" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Ufak bir ekleme
(Yazım hatası düzeltme ve içerik ekleme)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(Ufak bir ekleme)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
[[Gediz Muharebeleri]]'nden sonra komuta kademesiyle yaşadığı anlaşmazlıklar ve düzenli ordu birliklerine katılmak istememesi yüzünden isyan etti.<ref>http://web.firat.edu.tr/sosyalbil/dergi/arsiv/cilt21/sayi1/273-288.pdf</ref> Ocak 1921'de [[İsmet İnönü|İsmet Bey]] ve [[Refet Bey]] öncülüğündeki birliklerce Çerkes Ethem birliklerine harekat düzenlendi.<ref name=":0">Türk İstiklal Harbi - II'nci Cilt - Batı Cephesi - 3'üncü Kısım. - T.C. Genelkurmay Başkanlığı Harp Dairesi Başkanlığı Resmî Yayını</ref> Büyük bir çarpışma yaşanmadan, Çerkes Ethem'in birlikleri teslim oldu.(Ethem bey kardeş kanı dökmemek adına çatışma yerine, birliklerini dağıtarak kuvvai-i milliye birliklerine katılmalarını salık verdi)<ref name=":0" /> Küçük bir grup yandaşı ile Yunanlılardan geçiş koridoru talebinde bulunarak Almanya'ya geçti.<ref>http://www.ait.hacettepe.edu.tr/akademik/arsiv/ayak.htm#_ftnref55</ref> [[Yüzellilikler]] ismiyle anılan ve ülkeye girmesi yasaklanan kişilerden oluşan listede yer aldı.<ref>http://web.deu.edu.tr/ataturkilkeleri/ai/uploaded_files/file/dergi_27/05%20Saduman%20Halici.pdf s.2</ref> Savaştan sonra [[Ürdün]]'e geçti ve 21 Eylül 1948 tarihinde [[Amman]]'da vefat etti.
 
Aslında çatışmanın asıl kaynağı yeni kurulacak olan devletin Fransız tipi burjuva ulus devletimi, yoksa Sovyet tipi bir sosyalizmSosyalizm mi olacağı kaynaklıdır.Diğer tüm söylenceler işin halı altına süpürülmesi kaynaklıdır.
Ethem bey teşkilatıTeşkilatı mahsusaMahsusa ve TKP li Mustafa Suphi aracılığı ile genç SSCB tipi bir İslami Sosyalizm hayal etmektedirler. Bu minvalde, Arif Oruç öncülüğünde Eskişehir'de bir matbaa kurulur "Seyyare Yeni Dünya" adlı günlük gazete çıkarılmaya başlanır.Hatta bu gazetenin logosunda "Dünyanın Fukara-i Kesibesi Birleşiniz" yazmaktadır.Ayrıca bolşevik bir birlik dahi oluşturur.Mustafa Kemal ve Ethem arasındaki sürtüşmenin ve Mustafa Suphi in öldürülmesinin asıl kaynağı budur.
 
== Ayrıca bakınız ==
8

değişiklik