"Charles George Gordon" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎top: düzeltme AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
[[Dosya:Charles George Gordon by Freres.jpg|thumb|sağ|Charles George Gordon]]
'''Charles George Gordon''', lakabı '''Çinli Gordon''', '''Gordon Paşa''' olarak da bilinir. ([[28 Ocak]] [[1833]]-[[26 Ocak]] [[1885]]), [[Sudan]]lı milliyetçilere karşı [[Hartum]]'u savunmada gösterdiği cesaret nedeniyle ulusal kahraman olarak görülen İngiliz general.
 
Bir topçu subayının oğluydu. [[1852]]'de teğmen rütbesiyle Kraliyet İstihkam birliklerinde görevlendirildi. [[Kırım Savaşı]] sırasında, [[Sivastopol]] çevresindeki kuşatma siperlerinde gösterdiği cesaretle adını duyurdu. 1859'da yüzbaşılığa yükseltildi. Ertesi yıl İngiltere'nin Çin'e karşı giriştiği [[II. Afyon Savaşı]]'na (1856-60) gönüllü olarak katıldı. [[Pekin]]'in işgaliyle (Ekim [[1860]]) sonuçlanan askeri harekatta da görev alan Gordon, Çin imparatorunun yazlık sarayının yakılmasını bizzat yönetti. Gordon'un komutasındaki istihkam birliği [[Mayıs]] [[1862]]'deki [[Taiping Ayaklanması]]'nın ardından güvenliği tehlikeye düşen Avrupalıların [[Şangay]]'daki ticaret merkezinin savunmasını güçlendirmekle görevlendirildi. Gordon, bir yıl sonra Şangay kentini savunmak üzere toplanan 3,500 kişilik bir köylü birliğinin başına geçti. Komutasındaki birlikler 18 ay boyunca ayaklanmayı bastırmada önemli rol oynadılar. Ocak 1865'te İngiltere'ye dönen Gordon beş yıl boyunca Kent'e bağlı Gravesend'de bulunan istihkam birliğine komuta etti.
Avrupalılara ülke yönetiminde önemli görevler veren Mısır hidivi [[İsmail Paşa]], Gordon'u Sudan'ın el-İstivaiye bölgesine vali olarak atadı. Gordon, bu görevde bulunduğu [[Nisan]] [[1874]]-[[Aralık]] [[1876]] arasında [[Yukarı Nil]]'in haritasını çıkardı. Bugün [[Uganda]]'nın bulunduğu yere kadar ırmak boyunca bir dizi karakol kurdurdu. Ardından İngiltere'ye dönen Gordon, kısa süre orada kaldıktan sonra, Sudan genel valisi olarak yeniden hidivin hizmetinde çalışmaya başladı. Bu görevi sırasında ayaklanmaları bastırıp köle ticaretini engelleyerek geniş bir bölgeyi denetimi altına aldı. Ama sağlığının bozulması üzerine [[1880]]'de görevden ayrılarak İngiltere'ye döndü. Sonraki iki yıl boyunca [[Hindistan]], [[Çin]], [[Mauritius]] Adası ve [[Güney Afrika]]'daki Kap Kolonisi'nde çeşitli görevlerde bulundu.
 
Bu sırada Sudan'da [[Muhammed Ahmed]] (Mehdi) yönetiminde bir ayaklanma başlamıştı.Gordon [[1884]]'te [[Mısır]] birliklerini ayaklanmacıların tehdidi altındaki [[Hartum]]'dan çıkarmakla görevlendirildi. Yeniden genel valiliğe getirilen Gordon'un şubatta Hartum'a ulaşmasından bir ay sonra kent Mehdi'ye bağlı güçlerce kuşatıldı. [[26 Ocak]] [[1885]]'te kente giren ayaklanmacılar Gordon'u ve askerlerini öldürdüler.Gordon'un öldürülmesi [[İngiltere]]'de büyük tepkilere yol açtı. İngiliz kamuoyu hükûmet yetkililerini kuşatmanın kaldırılması için gerekli yardımı göndermemekle suçladı.
 
{{DEFAULTSORT:Gordon, Charles George}}
1.320.303

değişiklik

Gezinti menüsü