İçeriğe atla

Oksipital lob: Revizyonlar arasındaki fark

Bağlantı eklendi,kaynak gösterildi,oksipital loba ait dokular eklendi. Geliştirilmeli. Şablon ve resimlerle desteklenmeli.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(Bağlantı eklendi,kaynak gösterildi,oksipital loba ait dokular eklendi. Geliştirilmeli. Şablon ve resimlerle desteklenmeli.)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği iOS uygulaması değişikliği
 
'''Oksipital lob''' [[memeli]]lerin [[beyin|beyninin]] [[Serebral korteks|serabral korteks]]ini oluşturan dört önemli [[Beyin lobları|lobdan]] birisidir. Oksipital lob görsel uyaranları yorumlama ([[görme|görsel algıdan]]) sorumlu anatomik bölge olan [[Serebral korteks#G.C3.B6rsel korteks|görsel korteksin]] çoğunluğunu içermektedir ve işlevi [[Retina]]dan gelen uyarıyı algılama ve yorumlamaktır.
 
==Oksipital Lobda Bulunan Bazı Önemli Yapılar==
 
* Broca’nın 17 numaralı alanı: V1 olarak da bilinen bu bölge oksipital lobun kalkarin sulkusunda yer alır. Primer görme korteksi olarak fonksiyon görür. Mekan bilgisi, konum belirleme, renk algılama gibi konularda etkindir.
* Ventral akış: V2 olarak da bilinir. Görülen şeye anlam atfetmeyi sağlayan sekonder görme korteksidir. V2 çalışmazsa kişi hala görebilir ancak gördüğü şeylerin bilinçli farkındalığına varamaz.
* Dorsomedial akış: V1, V2 ve başka bölgelerle ilişki kuran bir alandır.
* Lateral genikulat cisimcikler: Bu yapılar gözlerden gelen ham verileri alır ve görme kortekslerine iletir.
* Lingula: Görme alanı ile ilgili verileri alır.
==Referanslar==
1.Rehman A, Al Khalili Y. Neuroanatomy, Occipital Lobe. [Updated 2019 Jul 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-."https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544320/"
 
== Ayrıca bakınız ==