İçeriğe atla

"Pyotr İlyiç Çaykovski" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k (Avrupa anlamındaki Batı, yön anlamındaki batıdan farklı olarak büyük harfle yazılır.)
k
'''Pyotr İlyiç Çaykovski'''<ref group=a>Bestecinin ismi batı kaynaklı olarak Türkçeye ''Peter İlyiç Çaykovski'' olarak geçmiştir ve Senfoni Orkestraları programlarında bu şekilde geçmektedir</ref> ([[Rusça]]: Пётр Ильич Чайкoвский, d. 7 Mayıs 1840; [[Votkinsk]] - ö. 6 Kasım 1893; [[Sankt-Peterburg]]), [[Romantik Dönem]] [[Ruslar|Rus]] [[klasik müzik]] bestecisidir. [[Senfoni]], [[opera]], [[bale]], enstrümantal ve [[oda müziği]] ile [[şarkı]] gibi birçok tarzda eser vermiştir. Günümüz klasik müzik repertuarında yer alan en popüler konser ve gösteri müziklerini yazmıştır. Bunların arasında ''[[Kuğu Gölü]]'', ''[[Uyuyan Güzel (bale)|Uyuyan Güzel]]'', ''[[Fındıkkıran Balesi|Fındıkkıran]]'' bale müzikleri, ''[[1812 Uvertürü]]'', ''[[Piyano Konçertosu No.1 (Tchaikovsky)|ilk Piyano Konçertosu]]'', son üç senfonisi ve ''[[Yevgeni Onegin (Opera)|Yevgeni Onegin]]'' opera müziği sayılabilir.
 
Çaykovski orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Müziğe karşı erken yaştan itibaren yatkınlık göstermesine rağmen devlet memuru olmak için eğitim almıştır. Ailesinin istememesine rağmen müzik alanında kariyer yapmayı seçerek 1862 yılında [[Sankt Peterburg Konservatuvarı]]'<nowiki/>na girdi ve 1865 yılında buradan mezun oldu. Bu formel, Batı'ya yönelik eğitim Çaykovski'yi döneminin [[Rus Beşleri]] olarak bilinen ve genç Rus bestecilerden oluşan ulusalcı akımından ayırmıştır.
 
Her ne kadar önemli başarılara imzasını atmış olsa da duygusal anlamda kendini hiçbir zaman güvende hissetmemiş ve yaşamı boyunca kişisel krizlerle karşılaşmış ve dönem dönem depresyona girmiştir. Bunun etkenleri arasında bastırılmış eşcinselliği ve bunun açığa çıkma korkusu, kötü evlilik hayatı ve hiçbir zaman yüzünü görmediği,sadece maddi destek aldığı zengin bir dul olan [[Nadejda von Meck]] ile 13 yıl süren mektuplaşmasının sona ermesi sayılabilir. Özel hayatındaki hengâmeye rağmen ününü günden güne artırmış, Çar tarafından yaşam boyu maaşa bağlanmış ve dünya çapında konser salonlarında eserleri takdir görmüştür. 53 yaşında ani ölümüne [[kolera]] salgınının sebep olduğunu söylense de bazı kaynaklar bunun intihar olduğunu ileri sürmüştür. .<ref name="brhosu">Brown, ''Man and Music'', 431–35; Holden, 373–400.</ref>
10.973

değişiklik