"İslam felsefesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0)
 
== İslamî Felsefe ==
{{Kaynaksız|altbaşlık}}
Tarih boyunca [[felsefe]]nin konusu olan [[insan]]ın kendisi, başkaları ve [[kainat]]la olan ilişkisini, ve doğaüstü güçlerin varlığı/yokluğunu, [[İslamın temel esasları]]nı zedelemeden, yahut onlardan yola çıkarak akli delillerle sistemli bir şekilde yorumlama ve izah etme temelinde gelişmiş İslam düşünce akımlarına ''İslami felsefe'' denilebilir. İslami felsefe tarihi süreç içerisinde pek çok dal ve okullara ayrılmıştır.
 
 
== İslam Dünyasında Gelişen Felsefî Akımlar ==
{{Kaynaksız|altbaşlık}}
 
[[İslam]]iyet'in Hicri 1. asırda hızla gelişmesi ve yayılması ile birlikte önceden müslümanların kendilerine yabancı olan kültürlerle etkileşimi artmıştır. İslamiyet'in akla verdiği önem ve serbesti, bu yeni [[kültür]]lerde mevcut felsefi birikimin tercümeler vasıtası ile hızla müslüman ilim adamları arasında yaygınlaşmasını da beraberinde getirmiştir. Henüz sistematik felsefe kültürü gelişmemiş olan Müslüman Arapların Yunan felsefesi ile bu ilk tanışıklıkları daha ziyade edilgen nitelikte ve etkilenme şeklinde olmuştur denebilir.
 
Ayrıca İslam felsefesi tarihinde ekol kurmamış ve bir ekole de bağlanmamış birçok önemli filozof ve felsefe vardır, buna [[İbn Haldun]]'un [[tarih felsefesi]]ni ve [[Razi]]'nin felsefesini örnek olarak verebiliriz. Ayrıca [[Gazzâlî|Gazali]] ve [[Ebu'l-Berekât Bağdâdi]] de diğer bağımsız filozoflara örnek olarak gösterilebilir.
 
== Ayrıca bakınız ==
*[[İslam filozofları kronolojisi]]
 
* [http://www.lssu.edu/faculty/jswedene/FULBRIGHT_FILES/Islam_and_Greek_philosophy.doc Islam and Greek philosophy]
* [https://archive.today/20130429081005/http://tr.qantara.de/wcsite.php?wc_c=14573 Lew-Kopelew Barış Ödülü sahibi, ünlü Filistinli filozof Sari Nusseibeh ile söyleşi. Qantara.de]
{{Felsefe konuları}}
{{İslam konuları}}
 
[[Kategori:İslam felsefesi| ]]
3.899

değişiklik

Gezinti menüsü