İçeriğe atla

"Otto von Bismarck" sayfasının sürümleri arasındaki fark

İçerik ekleme
(İçerik ekleme)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
(İçerik ekleme)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
“İş hayatı ve devlet memuriyeti benim tabiatıma uygun değil. Nâzır olmak bile hoşuma gitmez… Ben itaat etmekten ziyade emretmeye kabiliyetliyim…”
 
1838-39 yıllarında askerliğini yaptıktan sonra babasının evine dönerek kardeşi ile birlikte çiftliklerini yönetmeye başladı.Bismarck’ın Prusya sevgisi ve Prusyalılık duygusu öğrencilik hayatında giderek artmıştı. Bunda çevresinde Fransızların istila devrinden kalma acı hatıralarla birlikte büyümesinin etkisi vardı. Bismarck’ın yakınlarından 1806, 1809 ve 1813-15 yıllarında harbe katılanlar ve ölenler vardı. Bu hatıralar Bismarck’ın vatanseverlik duyguları üzerinde önemli tesir bırakmıştı.Ayrıca daha ilk gençlik yıllarında Fransız gazetelerinden takip ettiği 1830 ihtilallerinden olduğu kadar Alman liberal muhalefetinden de nefret etmesini öğrenmişti.
 
Bismarck, 1847 yılında bir arkadaşının düğününde Pomeranya’nın eski, asil ve dindar bir ailesine mensup Johanna Puttkammer (d. 11.4.1824 - ö. 27.11.1894) ile tanıştı. 12 Nisan 1847 günü nişan, aynı yılın 28 Temmuzunda da düğünleri yapıldı.MutluEvlilikleri başlayan evlilikleri ömürleri boyunca dahep mutlu devam etti. 1848, 1849 ve 1852 yıllarında sırasıyla Marie, Herbert ve Wilhelm adlarında bir kız iki erkek, üç çocuk sahibi oldular. Bismarck çocuklarını çok seviyordu ve müşfik, muhib, âmir, model bir koca ve bir aile babası oldu.Çocuklarından Herbert daha sonra babasının peşinden giderek politikacı olacak ve 1886 yılında dışişlerinden sorumlu başbakan yardımcılığı görevini 1890’da babasının istifasının peşinden kendisinin de istifa etmesine kadar sürdürecekti.
 
== Siyasi kariyeri ==
78

değişiklik