İçeriğe atla

"Charles (Galler prensi)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Birisi kız, ikisi erkek olmak üzere üç kardeşi vardır. Kardeşleri sırasıyla: [[Anne (kraliyet prensesi)|Prenses Anne]], [[Andrew (York dükü)|Prens Andrew]], [[Edward (Wessex kontu)|Prens Edward]].
 
1981 yılında [[Diana Frances Spencer]] ile evlendi ve bu evlilikten iki oğlu dünyaya geldi. 1996'da boşandı. Oğlu Prens William 2. torunu Prens George 3. , Prenses Charlotte 4., Prens Louis 5. ve küçük oğlu Prens Harry 6. sırada ülkenin taht varisidir. 9 Nisan 2005 tarihinde [[Camilla Parker Bowles]] ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten çocukları yoktur.
 
Charles ilk olarak Londra'nın batısındaki Hill House Okuluna gitti. 1966 yılında, [[Avustralya]]'nın Victoria eyaletinde, Geelong Grammar School Timbertop kampüsünde iki dönem geçirdi. Bu süre boyunca tarih öğretmeni Michael Collins Persse ile bir okul gezisinde [[Papua Yeni Gine]]'yi ziyaret etti. İngiliz Silahlı Kuvvetlerine katılması fikrine karşı çıktı. 1967 yılının Ekim ayında antropoloji, arkeoloji ve tarih okumak amacıyla Cambridge Üniversitesi'ne başvurdu. İkinci yıl içinde, Charles bir dönem için Galler tarih ve dil eğitimi aldı, Aberystwyth'de Wales University College'a gitti. 23 Haziran 1970'te Cambridge'den mezun oldu. 1976 yılında Prens Vakfını kurdu. 1981 yılında [[Amerika Birleşik Devletleri]]'ne seyahat etti. Prens Charles, Kraliyet geleneğini izleyerek, donanma ve hava kuvvetlerinde görev yaptı.
51

düzenleme