İçeriğe atla

Murasaki Shikibu: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Ali95Acar, Murasaki Şikibu sayfasını Murasaki Shikibu sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı)
(düzeltme AWB ile)
'''Murasaki Şikibu''' (紫 式部, Türkçe: ''Murasaki Hanım; ms. 973 yada 978 – ms. 1014 yada 1031''), 10-11. yüzyıllarda yaşamış Japon şair ve romancı. [[Heian dönemi]] Japonya'sında imparatorluk sarayındaki [[nedime]]lerden biriydi. Gerçek adı bilinmez. Ancak 1007 tarihli bir saray günlüğünde bahsi geçen başnedime ''{{nihongo|'''Fujiwara no Kaoruko'''|藤原 香子}}''{{'}}nun Murasaki olabileceği düşünülür. En ünlü eseri, çeşitli otoritelerce dünyanın ilk [[roman]]ı kabul edilen ''[[Genji'nin Hikâyesi]]''{{'}}dir.<ref name="Britannica">{{BritannicaDVD|The Tale of Genji|2011}}</ref> Diğer bir önemli eseri ''[[Murasaki Hanım'ın Günlüğü]]''{{'}}dür.
 
Heian döneminde kadınların devletin yazılı dili olan [[Çince]]yi öğrenmelerine izin verilmiyordu. Ancak kültürlü bir aileden gelen Murasaki Çince klasiklere ilgiliydi ve Çinceyi akıcı şekilde öğrendi. 20'li yaşlarında evlendi ve bir kız çocuğu sahibi oldu ancak evlendikten 2 sene sonra eşi vefat etti. [[Genji'nin Hikâyesi|Genji’nin hikayesini]] ne zaman yazdığı tam olarak belli değil ama muhtemelen evliyken yada dul olduktan kısa bir süre sonra yazdığı düşünülmektedir. Yaklaşık 1005 yılında tanınmış bir yazar olarak ünvanı yüzünden Murasaki, [[İmparatoriçe Shōshi]]’nin [[Nedime|nedimeliknedime]]lik görevini üstlenmesi için [[Fujiwara no Michinaga]] tarafından saraya davet edildi. Hizmeti boyunca saray hayatından sahneleri yazılarına aktararak yazmaya devam etti. Beş yada altı yıl sonra saraydan ayrıldı ve Shōshi ile birlikte [[Biwa nehri]] bölgesine inzivaya çekildi. Akademisyenlerin görüşleri ölüm yılına gelince ayrılık göstermekte; çoğu 1014 yılında hemfikir, diğerleri 1031 yılında hayatta olduğunu öne sürmektedir.
 
Murasaki, ''[[Murasaki Hanım'ın Günlüğü]]<nowiki/>nü'', bir cilt şiir ve ''[[Genji'nin Hikâyesi]]<nowiki/>ni'' yazdı. Yazımının on yılı içerisinde Genji eyaletler boyunca dağıtılmıştı. Yüzyıl içerisinde [[Japon edebiyatı|Japon edebiyatının]]nın klasikleri arasında yer alıp, akademik eleştirilerin bir konusu haline gelmişti. 20. Yüzyılın başlarında yapıtları çevrilmişti; altı ciltlik bir İngilizce tercümesi 1933 yılında çevrilmişti. Akademisyenler, [[Heian dönemi|Heian]] saray topluluğunun hayatını dile getiren yapıtının öneminin farkında olmaya devam etmektedirler. 13. yüzyıldan beri yapıtları Japon sanatçıları ve [[ukiyo-e]] tahta basma kalıbı ustaları tarafından resmedilmiştir.
 
<br />
 
= Gençliği =
 
 
Murasaki Şikibu ms.973 yılında [[Heian-kyō]], Japonyada doğdu. Kuzey Fujiwara oymağının [[Fujiwara no Yoshifusa]] isimli 9. yüzyıl Fujiwara hükümdarının soyundan geldi<ref>Shirane (2008b), 293</ref>. Fujiwara oymağı saray politikalarına 11. yüzyılın sonuna kadar Fujiwara ailesinin kızlarının imparatorluk ailesiyle stratejik evlilikleri ve hükümdarları vasıtasıyla hükmetti. 10. yüzyılın sonlarında ve 11. yüzyılın başlarında, Michinaga, sözde Mido Kampaku, dört kızının imparatorlarla evliliğini düzenledi, kendine görülmemiş bir güç vererek<ref>Henshall (1999), 24–25</ref>. Murasaki’nin büyük dedesi, [[Fujiwara no Kanesuke]], aristokraside üst düzeydeydi ama Murasakinin ailesi zaman içinde gücünü yitirdi ve Murasaki doğduğunda Heian aristokrasinde orta İle düşük kademedeydiler (Taşra valisi seviyesinde)<ref>Shirane (1987), 215</ref>. Düşük seviyedeki soylular genelde, saraydan uzakta taşralardaki istenmeyen pozisyonlarda, Kyotodaki sarayın merkezi gücünden uzaklaştırılmış bir biçimde çalışmaktaydılar.<ref>Bowring (2004), 4</ref>
 
Statü kaybına rağmen, Murasakinin baba tarafından büyük dedesinin ve dedesinin edebiyatçılar arasında ünü vardı (ikisi de tanınmış şairlerdi). Büyük dedesi Fujiwara no Kanesuke, yirmi bir imparatorluk antolojilerinin<ref>Chokusen Sakusha Burui 勅撰作者部類</ref> on üçünde, otuz altı şairin koleksiyonlarında ve [[yamato monogatari]]<nowiki/>de(Yamatonun masalları) elli altı şiiri bulunmaktaydı. Büyük dedesi ve dedesi Japonca dize yazmasıyla ünlenmiş [[Ki no Tsurayuki]] ile arkadaşçaydı. Babası [[Fujiwara no Tametoki]] devlet akademisinde okudu ([[Daigaku-ryō]]) ve [[Çin klasikleri]] ve şiir edebiyatında saygı gören bir akademisyen oldu, kendi dizesi antoloji haline getirilmişti. 968 yılında ikincil bir memur olarak kamu hizmetine katıldı 996 yılında da valilik görevi verildi. Yaklaşık 1018’e kadar hizmet etti. Murasakinin annesi de Tametoki ile birlikte kuzey Fujiwaranın aynı soyundan gelmekteydi. Çiftin üç çocuğu oldu, bir oğul ve iki kız.
 
<br />
 
== Genji'nin Hikâyesi ==
1.333.128

düzenleme