İçeriğe atla

"Kraniyal sinir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Bölümleri: düzenleme
k
(→‎Bölümleri: düzenleme)
== Bölümleri ==
{{Kraniyal sinirler}}
I.* nervus olfactorius: Koku sinirleri
II.* nervus opticus: Görme siniri
 
III.* [[Okülomotor sinir|nervus oculomotorius]]: Gözün hareketlerini yapan (somatik efferent ve otonom) sinirleri.
II. nervus opticus: Görme siniri
* [[Troklear sinir|nervus trochlearis]]: [[Orbita]] daki M. obliquus superior'u innerve eder.
 
V.* [[nervus trigeminus]]: (üçüz sinir): 1. [[yutak kavsi]]nin siniri olup çiğneme kasları, [[diş]]ler, alt [[göz]] kapağı, [[burun]] [[mukoza]]sı, yanaklar, [[ağız]] tabanı, [[çene]] ucu, [[yüz]]ün bir kısmı, [[dudak]]lar, alt ve üst [[çene]] mukozası gibi geniş bir alanı innerve eder.
III. [[Okülomotor sinir|nervus oculomotorius]]: Gözün hareketlerini yapan (somatik efferent ve otonom) sinirleri.
VI.* nervus abducens: Orbita'da M. rectus lateralis'i innerve eder.
 
IV.* [[TroklearFasiyal sinir|nervus trochlearisfacialis]]: (''N. intermedio facialis'') 2. [[Orbitayutak kavsi]]nin dakisiniri M.olup obliquus[[mimik]] superior'ukasları (yüz ifadelerini veren [[kas]]lar) innerve eder.
VIII.* nervus vestibulocochlearis: [[Kulak]], [[duyma]] ve [[denge]] siniri.
 
IX.* nervus glossopharyngeus: 3. [[yutak kavsi]]nin siniri. Tonsillalar, dilin 1/3 arka kısmı (tat duyusu).
V. [[nervus trigeminus]]: (üçüz sinir): 1. [[yutak kavsi]]nin siniri olup çiğneme kasları, [[diş]]ler, alt [[göz]] kapağı, [[burun]] [[mukoza]]sı, yanaklar, [[ağız]] tabanı, [[çene]] ucu, [[yüz]]ün bir kısmı, [[dudak]]lar, alt ve üst [[çene]] mukozası gibi geniş bir alanı innerve eder.
X.* [[Vagus siniri|nervus vagus]]: 4. ve 5. [[yutak kavsi]] siniri. [[Duyu]], [[motor]] ve [[parasempatik]] karakterli mikst bir sinir. [[Torax|Thorax]] ve [[abdomen]]deki visseral yapıların innervasyonunu sağlar.
 
XI.* nervus accessorius: Efferent bir sinirdir. Cranial ve spinal iki kökten oluşur. Başlıca M. trapezius, M. sternocleidomastoideus'un motor innervasyonu.
VI. nervus abducens: Orbita'da M. rectus lateralis'i innerve eder.
XII.* nervus hypoglossus: Dilin efferent siniri. [[Dil (organ)|Dil]] hareketlerini yaptırır, [[dil kasları]]′nı innerve eder.
 
VII. [[Fasiyal sinir|nervus facialis]]: (''N. intermedio facialis'') 2. [[yutak kavsi]]nin siniri olup [[mimik]] kasları (yüz ifadelerini veren [[kas]]lar) innerve eder.
 
VIII. nervus vestibulocochlearis: [[Kulak]], [[duyma]] ve [[denge]] siniri.
 
IX. nervus glossopharyngeus: 3. [[yutak kavsi]]nin siniri. Tonsillalar, dilin 1/3 arka kısmı (tat duyusu).
 
X. [[Vagus siniri|nervus vagus]]: 4. ve 5. [[yutak kavsi]] siniri. [[Duyu]], [[motor]] ve [[parasempatik]] karakterli mikst bir sinir. [[Torax|Thorax]] ve [[abdomen]]deki visseral yapıların innervasyonunu sağlar.
 
XI. nervus accessorius: Efferent bir sinirdir. Cranial ve spinal iki kökten oluşur. Başlıca M. trapezius, M. sternocleidomastoideus'un motor innervasyonu.
 
XII. nervus hypoglossus: Dilin efferent siniri. [[Dil (organ)|Dil]] hareketlerini yaptırır, [[dil kasları]]′nı innerve eder.
 
== Mnemonik cihazlar==
58.356

değişiklik