İçeriğe atla

"Albertus Magnus" sayfasının sürümleri arasındaki fark

176.55.200.181 (mesaj) tarafından yapılmış VP:İNV değişiklikler geri getirildi: Layout. (TW)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği tanım değiştirme
(176.55.200.181 (mesaj) tarafından yapılmış VP:İNV değişiklikler geri getirildi: Layout. (TW))
Etiket: Geri al
[[Dosya:AlbertusMagnus.jpg|213x213px|thumb|Albertus Magnus]]
'''Albertus Magnus''', (d. 1193_1280)yaklaşık yılları1193, arasındaLauingen yaşayan- Albertusö. Magnus[[15 Kasım]] [[1280]], [[Köln]]), derin ve çok geniş kapsamlı bilgisiyle [[Orta Çağ]]'da kendisine [[Doktora|doktor]] üniversalis ünvanıunvanı verilmiş olan 13. yüzyıl Alman düşünürüdürdüşünürü.
 
Zamanının hemen her alandaki tüm bilgilerini serimleyip yorumlayışıyla ün kazanmış olan Büyük Albertus, inanç ve [[vahiy]] yoluyla kazanılan bilgiyi birbirinden ayırmış ve bu ikisinin birbirine karşıt olmadığını söyleyerek inanç için bir hakikat, akıl için de ona çelişik bir hakikat bulunmadığını iddia etmiştir.
( 1193_1280) yılları arasında yaşayan Albertus Magnus derin ve çok geniş kapsamlı bilgisiyle Orta Çağ'da kendisine üniversalis ünvanı verilmiş olan 13. yüzyıl Alman düşünürüdür.
 
[[Simya]] ve [[astroloji]] ile de ilgilenmiştir.
Zamanının hemen her alandaki tüm bilgilerini yorumlayışıyla ün kazanmış olan Büyük Albertus, inanç ve vahiy yoluyla kazanılan bilgiyi birbirinden ayırmış ve bu ikisinin birbirine karşıt olmadığını söyleyerek inanç için bir hakikat, akıl için de ona çelişik bir hakikat bulunmadığını iddia etmiştir.
 
== Biyografi ==
5.935

değişiklik