"Hasan İzzettin Dinamo" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
}}
 
'''Hasan İzzettin Dinamo''' (d. [[1909]] - ö. [[20 Haziran]] [[1989]]) [[Akçaabat, Trabzon]]'da doğdu. Ailesiyle önce [[İstanbul]]'a sonra [[Samsun]]'a yerleşti. Babası [[I. Dünya Savaşı]]'nda öldü. GençliğindeAnkara bireyselGazi şiirlerEğitim yazsa da [[Nazım Hikmet]]Enstitüsü'inndeki şiirleriyleeğitimini tanışıncatamamlayamadan kendineayrılan [[Toplumcu gerçekcilik|toplumcu]] bir çizgi çizdi. Nazım'ın yanındayazar, [[Sabahattingeçimini Ali]],çeviriler [[Rıfat Ilgaz]]yaparak ve [[A.özel Kadir]]ders gibivererek şairlerlesağladı. birlikte çalıştı.
 
Dinamo, gençliğinde bireysel şiirler yazsa da [[Nazım Hikmet]]'in şiirleriyle tanışınca kendine [[Toplumcu gerçekcilik|toplumcu]] bir çizgi çizdi. Nazım'ın yanında, [[Sabahattin Ali]], [[Rıfat Ilgaz]] ve [[A. Kadir]] gibi şairlerle birlikte çalıştı. İki ciltlik [[Kutsal İsyan]] ve ''Savaş ve Açlar'' gibi önemli romanlara imza atmıştır. [[1977]] yılında, "Kutsal Barış" adlı romanıyla, [[Orhan Kemal Roman Armağanı]]'nı kazanmıştır. Genellikle savaş dönemini anlatan romanlarının yanında şiir kitapları ve bir de öykü kitabı bulunmaktadır.
İki ciltlik [[Kutsal İsyan]] isimli eseri, en bilinen kitaplarındandır.Aslında en önemli kitaplarından bir tanesi de az bilinmesine ramen Savaş Ve Açlar adlı kitabıdır.
 
{{türk-yazar-taslak}}
[[kategori:Türk şairler]]
[[kategori:Türk yazarlar]]
[[kategori:Orhan Kemal Roman Armağanlı yazarlar]]
7.018

değişiklik

Gezinti menüsü