İçeriğe atla

Prognoz: Revizyonlar arasındaki fark

3.621 bayt kaldırıldı ,  2 yıl önce
Gerekçe: + telif hakkı ihlali-atıf yok (site:https://tr.qwe.wiki/wiki/Prognosis)
(Düzenleme)
Etiketler: Görsel Düzenleyici Mobil değişiklik Mobil ağ değişikliği
(Gerekçe: + telif hakkı ihlali-atıf yok (site:https://tr.qwe.wiki/wiki/Prognosis))
{{Kaynaksız}}
'''Prognoz''' ([[Antik Yunanca]]: πρόγνωσις, modern Yunanca: πρόγνωση - ''önceden bilme, öngörü''), bir [[hastalık|hastalığın]] seyri hakkında tahmini ve iyileşme şansı olup olmadığı anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. Günümüz tıbbında doktorlar bir hastanın tedaviye nasıl cevap vereceğinin yöntemlerini araştırmaktadır. Belirtiler ve testler standart terapiler ile olumlu bir tedavi olduğunu gösterebilir. Benzer şekilde bazı belirtiler, sağlık faktörleri ve testler standart tedavi ile başarılı olunamadığını ve farklı bir tedavi planı gerektiğini gösterebilir.
'''Prognoz''' ( Yunanca : πρόγνωσις "ön-bilme öngören") bir olan tıbbi bir hastalığın muhtemel veya beklenen gelişmeyi tahmin olmadığı dahil terim işaretler ve belirtiler geliştirmek veya kötüleşebilir (ve ne kadar hızlı) ya da zaman içinde stabil olacaktır; günlük faaliyetler yürütme yeteneği gibi yaşam kalitesi beklentileri; komplikasyon potansiyeli ve ilişkili sağlık sorunları; ve hayatta kalma olasılığı (yaşam beklentisi dahil).  Teşhis edilen hastalığın normal seyri, bireyin fiziksel ve zihinsel durumu, mevcut tedaviler ve ek faktörler temelinde bir prognoz yapılır.  Tam bir prognoz, ilerleyen düşüş, aralıklı kriz veya ani, öngörülemeyen kriz gibi hastalığın seyrinin beklenen süresini, işlevini ve açıklamasını içerir.
 
Büyük istatistiksel popülasyonlara uygulandığında , prognostik tahminler çok doğru olabilir: örneğin, "ciddi septik şoku olan hastaların% 45'i 28 gün içinde ölecek " ifadesi biraz güvenle yapılabilir, çünkü önceki araştırmalar hastaların bu oranının öldüğünü bulmuştur. . Bu istatistiksel bilgi her bir hasta için prognoz için geçerli değildir: bir hastanın ölenlerin% 45'ine mi yoksa hayatta kalan% 55'ine mi ait olduğunu belirlemek için ek bilgiye ihtiyaç vardır.
 
== Metodoloji ==
 
=== Hastalık ve prognostik göstergeler ===
Prognostik skorlama aynı zamanda kanser sonuç tahminleri için de kullanılır. Bir Manchester skoru küçük hücreli için prognoz göstergesidir akciğer kanseri . For Non-Hodgkin lenfoma , doktorlar geliştirdik Uluslararası Prognostik Index hasta sonucunu öngördüğü.
 
Prognostik göstergelerin kullanıldığı diğer tıbbi alanlar İlaca Bağlı Karaciğer Hasarı (DILI) ( Hy yasası ) ve miyokard enfarktüsünden sonra prognostik bir gösterge olarak egzersiz stres testinin kullanılmasıdır, ayrıca multipl miyelom hayatta kalma oranını göstermek için de kullanılır .
 
=== Kullanım ömrü sonu ===
Çalışmalar, çoğu doktorun prognoz yaparken aşırı iyimser olduğunu bulmuştur; bir hastanın ne kadar süre yaşayabileceğini abartma eğilimindedirler. Kritik hastaları, özellikle yoğun bakım ünitesinde olanlar için, daha doğru olan sayısal prognostik skorlama sistemleri vardır. Bunların en ünlüsü, bir hastanın öngörülen ölümünden yedi gün önce uygulandığında en doğru olan APACHE II ölçeğidir.
 
Prognozu bilmek, belirli tedavileri denemenin veya bunları durdurmanın daha mantıklı olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olur ve bu nedenle yaşam sonu kararlarında önemli bir rol oynar.
 
== Tahmincisi ==
Prognozları tanımlamak için yaygın olarak kullanılan tahmin ediciler şunları içerir:
 
* ''Progresyonsuz sağkalım'' - tedavi edilen hastalığın (genellikle kanser) kötüleşmediği ilaç veya tedavi sırasında ve sonrasında geçen süre.
* ''Hayatta kalma oranı'' - tanıdan sonra belirli bir süre hayatta olan bir çalışma veya tedavi grubundaki kişilerin yüzdesini gösterir.
* ''Hayatta kalma süresi'' - kalan yaşam süresi. Aksi belirtilmedikçe, genellikle tanı anından başlar.
 
== Geçmiş ==
İlk yazılı tıp eserlerinden biri , MÖ 400 civarında yazılan Hipokrat Prognostikler Kitabıdır . Bu çalışma şu ifadeyle açılıyor: "Bana göre doktorun Prognozu geliştirmesi en mükemmel şey; öngörme ve öngörü ile, hasta, şimdiki zaman, geçmiş ve gelecek varlığında ve Hastaların suçlu olduğu ihmaller, hastaların durumlarıyla tanıştığına daha kolay inanılır; böylece erkekler kendilerini böyle bir doktora davet etmek için güven duyarlar. "
 
19. yüzyıl doktorları, özellikle de Fransız tıbbı okulunu takip edenler için, tıbbın ana amacı hastalığı iyileştirmek değil, tıbbi bir tanı koymak ve hastanın şansını tatmin edici bir şekilde ''tahmin'' etmekti . Sadece birkaç on yıl sonra Batı tıbbındaki çabaların odağı iyileşme hastalığına geçti. <sup>[ ''alıntı gerekli'' ]</sup>
 
== Ayrıca bakınız [ kaynağı düzenle ] ==
 
* Tıbbi teşhis
* Nocebo
* İyimserlik yanlılığı
* Plasebo (teknik terimin kökenleri)
* tahmin
* Referans sınıfı tahmini
* İşaret (ilaç)
* semptom
{{Tıp-taslak}}
 
17.504

düzenleme