İçeriğe atla

"At" sayfasının sürümleri arasındaki fark

68 bayt kaldırıldı ,  1 yıl önce
k
link doğru eklenmemiş.
k (Sahte çin atı ırkı temizlendi.)
k (link doğru eklenmemiş.)
At, cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkardır. Sahibi dilerse dolu dizgin, dörtnala koşar, isterse aheste yürür, isterse durur. Her durumda sahibini memnun etmeye dikkat eder. Yorgunluğa bakmaksızın kendini çatlatmak pahasına da olsa olanca gayret ve kuvvetini itaat uğruna sarf eder.
 
Atlar, bacak kemiklerinin kilitlenme özelliği sayesinde ayakta uyurlar ve kendilerini güvende hissederlerse yatarak da uyuyabilirler.Bu şekilde, ayakta uyurken yırtıcı hayvanlara karşı tetikte olurlar.<refhttps://wikifarmer.com/tr/atlar-hakkinda-soru-ve-cevaplar/</ref> Yatarak uyumak atlar için daha sağlıklıdır. Bir at yatarak uyuduğunda sürüdeki diğer atlardan biri yanında ayakta durur veya derin olmayan biçimde ayakta uyur. Tamamen yalnız olan bir at içgüdülerinin tehlike uyarısı nedeniyle hiç derin uyuyamaz ve bu nedenle uyku kalitesi düşer.<ref>[http://equisearch.com/horses_care/health/behavior/eqpowernap1771/ "How Horses Sleep - Power Naps"], bölüm:2.</ref>
===Yürüyüş biçimleri===
Atların değişik yürüyüş biçimleri vardır. Bunlar atın dört ayağının yere temas durumu, dördünün birden havada oldukları zaman diliminin kalanlarına göre uzunluğu, kaç zamanlı olduğu, her seferinde kaç nal sesi duyulduğu gibi özelliklere göre isimlendirilir: örn. ''adeta'', ''tırıs'', ''rahvan'', ''rahim'', ''ramize'', ''eşkin'', ''dörtnal'' gibi. Attan ata ve aynı at için duruma göre yürüyüş şekli değişiklik gösterir. Atın adımlarının yere temas sırası, nal sesleri ve zıplama durumları benzese de, kas kullanımı, bacak uzunluk ve açıları, zıplama yüksekliği gibi faktörlere bağlı olarak başka ortalama sürat, ve başka binicilik tekniği gerektiren durumlar ortaya çıkar.
7

değişiklik